• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Országos tisztifőorvos: ne vegyünk részt tömegrendezvényeken!

Hírek 2020.10.20 Forrás: MTI
Országos tisztifőorvos: ne vegyünk részt tömegrendezvényeken!

Egyre több a 40 és 49 év közötti, illetve 65 év feletti koronavírus-fertőzött.

Nem javasolt, hogy az emberek tömegrendezvényeken vegyenek részt - mondta az országos tisztifőorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs online sajtótájékoztatóján kedden, hangsúlyozva, az Egészségügyi Világszervezet is arra hívja fel a figyelmet, hogy nehéz időszak következik. Müller Cecília azt mondta: rendkívül fontos a védekezési intézkedések betartása ahhoz, hogy a járványgörbét el lehessen laposítani.

Úgy fogalmazott: "Tavasszal is azon voltunk, hogy az egészségügyi ellátórendszert ne terheljük túl, ne emelkedjen meg a kórházi ápolásra szorulók száma". Ezért mi magunk is nagyot sokat tehetünk - fűzte hozzá.

Nem javasolják például a részvételt tömegrendezvényeken - nemcsak az október 23-ai ünnepségeken, hanem más tömegrendezvényen sem - mondta, egyúttal az egyéb összejövetelek "mérséklését" is kérve, mivel ezek azok a helyek, ahol a vírus a legkönnyebben terjedhet.

Müller Cecília felhívta a figyelmet arra, hogy továbbra is fontos a maszkhasználat, a higiénés kézmosás és a fertőtlenítés.

Közölte: egyre több a 40 és 49 év közötti, illetve 65 év feletti koronavírus-fertőzött.

Müller Cecília a 41. és 42. hét járványügyi adatait összehasonlítva elmondta: a két hét között 1571-gyel nőtt a betegek száma, ami 18 százalékos emelkedést jelent.

Eltolódott a korosztályok érintettsége, a 42. héten a 40 és 49 év közöttiek aránya az összes fertőzött már csaknem 20 százaléka volt, ezzel kicsit meghaladta a 20 és 29 év közötti fertőzöttek arányát - közölte.

A 65 éven felüliek érintettsége is nőtt, arányuk 15 százalékkal volt magasabb a 42. héten, mint az azt megelőzőn.

Az új fertőzöttek átlagéletkora 44,4 év - mondta. Megjegyezte: a gyerekek érintettsége továbbra is alacsony, 4,6 százalék.

Százezer lakosra vetítve a 41. heti 397-ről 488-ra nőtt a 42. hétre a betegek száma. Továbbra is a legfertőzöttebb terület a főváros, majd Pest és Borsod-Abaúj-Zemplén megye következik. A fertőzésben kevésbé érintett Tolna és Bács-Kiskun megye - tette hozzá.

Müller Cecília közölte: a járvány második hullámában az egész világon, így Európa-szerte is nagyon magas a megbetegedések száma, és ennek következtében az elhunytaké is.

A tisztifőorvos elmondta, hogy az őszi szünetben fertőtlenítő takarítást végeznek az iskolákban. Azokban az intézményekben, ahol több koronavírusos megbetegedés is volt, a honvédség is segít.

Az operatív törzs 46 óvodában és 21 iskolában rendelt el rendkívüli szünetet, 153 osztályban és 17 iskolában digitális tanrend szerint folyik az oktatás - tette hozzá.

Megerősítette, hogy a háziorvosokhoz kiszállították az influenza elleni védőoltást, amely a gyermekek számára is ingyenes. Azt a fél évesnél idősebb, de három évnél fiatalabb gyermeket, aki még nem kapott ilyen oltást, a vakcinával két alkalommal oltják be.

Megjegyezte: lehetőség van arra, hogy a nehezen mozgó idősek is megkapják az oltást, őket otthonukban keresi fel a háziorvos, telefonos egyeztetés után.

Kérdésre válaszolva az országos tisztifőorvos elmondta, nem értesült olyan esetről, amikor az átvezényelt orvos ne vette volna fel a munkát. Hozzátette: járványügyi készültség idején "ki kell lépnünk a komfortzónánkból", az orvosok a betegek gyógyítására esküdtek fel.

Eddig 909 egészségügyi dolgozót vezényeltek át, intenzív terápiás orvosokról, belgyógyászokról, tüdőgyógyász szakorvosokról, szakápolókról, segédápolókról van szó - közölte az országos tisztifőorvos.

Fertőtlenítésre hivatkozva próbálnak ismeretlenek lakóházakba bejutni

Fertőtlenítésre hivatkozva próbálnak fehérbe öltözött ismeretlenek lakóházakba bejutni - figyelmeztetett a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese a keddi online sajtótájékoztatón, hangsúlyozva, ilyen tevékenységről az önkormányzat előzetes értesítést küld. Kiss Róbert alezredes hozzátette: a járási, illetve a kerületi tisztifőorvos rendelkezik a fertőzött terület, tömegközlekedési eszköz, lakóház fertőtlenítéséről, amelyet magáningatlanok esetében kizárólag szükség szerint rendelnek el, például árvizek után.

A fertőtlenítési feladatot a tisztifőorvos egyezteti az önkormányzattal, amely előzetesen értesíti az érintettet a mentesítés időpontjáról - mondta.

Kiemelte: azt kérik, ha ismeretlenek fertőtlenítési feladatra jelentkeznek, és előzőleg a települési önkormányzat nem küldött erről értesítést, az állampolgárok vegyék fel a kapcsolatot a járványügyi hatósággal vagy az önkormányzattal.

Kiss Róbert elmondta: hétfőn a védelmi intézkedések megszegése miatt 35 esetben intézkedtek, ebből hétszer azért, mert a tömegközlekedési eszközön utazók nem, vagy nem megfelelő módon viselték a maszkot, 28 esetben pedig azért, mert az üzletben, vendéglátóhelyen vagy más közintézményben nem tartották be a védelmi intézkedéseket.

Ismertette: a jogszabály hatálybalépése óta 550 emberrel szemben kellett intézkedniük, mert a tömegközlekedésben nem, vagy nem megfelelően viselték a maszkot. Hétfőn mindössze 7 ilyen intézkedésre volt szükség, ebből 4 figyelmeztetéssel, 3 szabálysértési feljelentéssel zárult.

A kereskedelmi üzletekben, közintézményekben és egyéb, a jogszabályban meghatározott helyeken - szintén a kormányhatározat hatálybalépése óta - 966 emberrel szemben intézkedtek ugyanezért, ebből hétfőn 28-szor, közülük 18 zárult figyelmeztetéssel, 4 helyszíni bírsággal és 6 szabálysértési feljelentéssel - mondta Kiss Róbert.

Újságírói kérdésre válaszolva ismertette: habár a számok naponta nem kiugróak, de ez a leggyakoribb szabálysértés, amely miatt rendőri intézkedésre volt eddig szükség. Hozzátette: értékelésük szerint a magyar lakosság megértette az operatív törzsnek azt a törekvését, hogy a védelmi intézkedések betartásával lassítsák a járvány terjedését. Egyúttal megköszönte, hogy az emberek szabálykövetők.

Elmondta: szeptember 21. óta összesen 1516 rendőri intézkedésre volt szükség a védelmi intézkedéseket be nem tartókkal szemben, az esetek többségében, 1297 alkalommal a hatóságok figyelmeztetést alkalmaztak.

Az alezredes kitért arra: ugyancsak ellenőrizték a hétfőn azokat, akik személyforgalomban léptek be az ország területére azzal a céllal, hogy átutazzanak Magyarország területén.

Az erre vonatkozó szabályok megszegőivel szemben 33 intézkedésre volt szükség, valamennyi esetben helyszíni bírságot szabtak ki a rendőrök - közölte Kiss Róbert. Szintén kérdésre elmondta, a járvánnyal összefüggésben a Magyarország területén történő átutazás szabályainak megszegése a második leggyakoribb szabálysértés, amely miatt a rendőröknek intézkedniük kell.

A hatósági házi karanténban levőket hétfőn 11 275 alkalommal ellenőrizték, az elmúlt napon 3292 ilyen korlátozó intézkedést rendeltek el, ebből 760-at a határátkelőknél. Jelenleg 24 780-an vannak hatósági házi karanténban, közülük 1021-en vállalták, hogy a hatóságok elektronikusan, mobiltelefonos applikáción keresztül ellenőrizzék, betartják-e a karanténszabályokat.

A határforgalomról szólva elmondta: Magyarország határátkelőinél zökkenőmentes a ki- és belépés, de a teherforgalomban belépőoldalon Csanádpalotánál és Röszkénél 3-3, Tompánál és Nagylaknál 2 órás várakozással kell számolni, míg személyforgalomban - ugyancsak a belépőoldalon - Beregsuránynál kell 2 órát várakozni.

Arra az újságírói kérdésre, hogy a román-magyar határ mentén élő kettős állampolgárok átutazhatnak-e Romániába meglátogatni a családtagjaikat úgy, hogy hazatérve ne kerüljenek hatósági házi karanténba, az alezredes elmondta: az ingázókra vonatkozó szabályok az irányadók rájuk nézve.

Ha az illető a határvonaltól számított 30 kilométeres sávban él Magyarország területén és meglátogatja a határvonaltól számított ugyancsak 30 kilométeres sávban élő rokonát Romániában, továbbá 24 óránál nem tölt el ott több időt, ezt karantén nélkül megteheti - közölte Kiss Róbert.

Azonban ha ezek a feltételek nem állnak fenn együttesen, akkor a kiutazóval szemben visszatéréskor az általános utazási szabályokat alkalmazzák, vagyis hatósági házi karanténba kell vonulnia - tette hozzá.