• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Összefogás az emlőrák ellen: megalakult a Mellrák Koalíció

Hírek 2024.11.15 Forrás: Weborvos
Összefogás az emlőrák ellen: megalakult a Mellrák Koalíció

A Mellrák Koalíció várja további szervezetek, szereplők csatlakozását, hogy együtt még hatékonyabban léphessenek fel a mellrák ellen.

Útjára indult a Mellrák Koalíció, amely civil szervezetek, érdekvédelmi csoportok és akadémiai intézmények összefogásával jött létre a mellrák elleni küzdelem erősítésére. A koalíció létrejöttét egy átfogó, a mellrák társadalmi jelentőségét vizsgáló kutatás előzte meg, amelyet gyógyszercégek támogatásával végeztek, tudatták a résztvevők közleményükben.

A Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság és az Egészség Hídja, Összefogás a Mellrák Ellen Egyesület "Kutatás az emlőrák társadalmi jelentőségéről – társadalmi egyeztetés és projektzáró megbeszélés" című közös rendezvényén bejelentették a Mellrák Koalíció megalakulását.

Az emlőrák világszerte és Magyarországon is a leggyakoribb daganatos megbetegedés az éves új előfordulásokat tekintve, valamint a rákkal összefüggésbe hozhatóan a vezető halálok a nők körében. A betegség által okozott társadalmi és gazdasági károk rendkívül jelentősek, nem beszélve a betegek és hozzátartozók életminőségéről. Elmondható, hogy különösen fontos az emlőrák korai stádiumban történő azonosítása és kezelése, mely jelentősen javítja a túlélési mutatókat, továbbá növeli a jobb életminőséget, illetve daganat-mentes élet valószínűségét.

A kezdeményezés kapcsán Prof. Dr. Dank Magdolna onkológus, az Egészség Hídja, Összefogás a Mellrák Ellen Egyesület elnöke elmondta, hogy „az emlőrák az esetek legnagyobb részében krónikus betegség, ezért az ellene való küzdelemben nem elég az állami felelősségvállalás, nagyon sok mindenkinek kell összefogni. A feladatunk, hogy ezért minden fórumon kiálljunk”.

Dr. Bidló Judit, a Belügyminisztérium egészségügy szakmai irányításáért felelős helyettes államtitkára a kezdeményezés kapcsán azt hangsúlyozta, hogy az emlőrák kiemelt figyelmet kap, a nagy társadalmi ismertség és elfogadás miatt pedig ezen a területen „olyan adatok és módszertanok is nyerhetőek, amelyek a későbbiek folyamán más betegségek elleni küzdelemben is felhasználhatóak”, példaként említve a betegút szervezésének területét.

Az esemény egyben azt a több hónapos kutatómunkát is lezárta, amelyet gyógyszercégek támogatásával végzett a Syreon Kutató Intézet az emlőrák társadalmi jelentőségének és megítélésének hazai feltérképezésére.

Dr. Beneda Attila, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családügyekért felelős helyettes államtitkára aláhúzta, hogy „a szűrésben, a gondoskodásban, a betegség kezelésében a család kiemelt jelentőséggel bír, ahogyan a generációk közötti együttműködés is. Ennek megfelelően rendkívül fontos, hogy elkészült egy ilyen mélységű és sokrétű kutatás, nem csak azért, hogy megfelelő adatokkal rendelkezzünk, hanem azért is, hogy ott legyen a gondolkodás homlokterében a legfontosabb: az egészségünk”.

A kutatás során azt vizsgálták, hogy a különböző érintett társadalmi szereplők számára melyek azok a tényezők és értékelemek, amik az emlőrákkal kapcsolatos döntéseiket befolyásolják.

Kaló Zoltán, egyetemi tanár, a Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság társalapítója kiemelte: „a most lezáruló kutatáshoz hasonló munka Magyarországon még nem született. Elsőként az emlőrák jelentőségét próbáltuk feltérképezni oly módon, hogy az tartalmazza minden társadalmi réteg nézőpontját. A kutatás eredményei reményeink szerint rávilágítanak arra, hogy az emlőrák kiemelt társadalmi prioritással bír, ugyanakkor a betegség terheinek a csökkentése csak társadalmi összefogással lehetséges, azaz szükség van az állami, privát és civil szféra, valamint az egészségügyi és egészségügyön kívüli intézmények együttműködésére"

A nyilvános zárómegbeszélésen ismertették a kutatás eredményeképp kialakított értékelemlistát és ez alapján a kerekasztal résztvevői közösen kialakították az emlőrák teljeskörű magyarországi érték-keretrendszerét.

Tóth Krisztina, az Egészség Hídja, Összefogás a Mellrák Ellen Egyesület alelnöke elmondta: „a kutatás és a koalíció megalakulása mérföldkő a hazai mellrák elleni küzdelemben. Ez az összefogás lehetővé teszi, hogy egyesítsük erőinket és tudásunkat a betegek érdekében, és hatékonyabban tudjunk fellépni a megelőzés, a korai felismerés és a terápiás lehetőségek területén is, részben azáltal, hogy ajánlásokat fogalmazunk meg a mellrákos betegek ellátásának további fejlesztésére."

A Mellrák Koalíció várja további szervezetek, szereplők csatlakozását, hogy együtt még hatékonyabban léphessenek fel a mellrák ellen, és javíthassák a betegek életminőségét Magyarországon.