• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Otthon is gyakorolható lesz a műtét

Hírek Forrás: MTI

A hasi tükrözéses műtétek gyakorlásához fejlesztett ki eszközt egy magyar orvos.

Oláh Gergely, a fejlesztésre egyéni vállalkozást alapító kisvárdai orvos, a budapesti Honvédkórház sebész rezidense az MTI-nek elmondta: a laparoszkópos tréningboksz segítséget nyújt a legalapvetőbb műtéti mozdulatok elsajátításához, begyakorlásához, megismerteti a két dimenziós térben operálás nehézségeit, valamint segítséget nyújt a szem-kéz koordináció megtanulásához.

Az eszköz, amely a legújabb sebészeti eljárások gyakorlásához is lehetőséget teremt, a lehető legjobb közelítéssel adja vissza a laparoszkópos műtétek képi világát. Az orvosok így akár otthonukban is gyakorolhatják a tervezett operációk folyamatát.

Oláh Gergely hangsúlyozta, hogy ilyen eszközök gyártásával már foglalkoznak cégek a világon, de azok meglehetősen drágák, Magyarországon általában csak az egyetemi központokban találhatók meg. A gyakorlás így szinte megoldatlan főként az orvostanhallgatók és a rezidensek, a szakorvosjelöltek számára, akik igen korlátozott mértékben kapnak lehetőséget erre.

Ráadásul az ottani tréningbokszokon fix gyakorlatokat lehet csak végezni, nincs módosítási lehetőség, míg a magyar fejlesztésű eszközön van, méghozzá tetszőleges számban.

Az eszközből egyelőre tíz darab készült, azokat kórházi sebészeti osztályokra juttatják el. A tesztelés után, egy éven belül véglegesítik a tréningbokszok gyakorló programját és olyan terméket szeretnének utána sorozatban gyártatni, amelyhez megfizethető áron minden érintett gyógyintézet és sebész hozzájuthat.

A Honvédkórház rezidense fontosnak tartotta kiemelni, hogy a laparoszkópos műtéti eljárások egyre inkább elterjednek, szinte mindennapos gyakorlattá válnak, hiszen növelik a betegbiztonságot. Kisebb a műtét okozta terhelés, az operációt követő fájdalom, gyorsabb a gyógyulás, így rövidebb a költséges kórházi ellátás ideje.

A laparoszkópos tréningboksz fejlesztéséhez Oláh Gergely egyéni vállalkozása csaknem hétmillió forint pályázati támogatásban részesült az Új Széchenyi Terv keretében. A sebész rezidensnek saját forrást nem kellett biztosítania.