ICT4Life: Informatikai szolgáltatások az idősek életminőségének és autonómiájának javításáért az otthonukban.
Magyar kkv is fejleszt a közel 3,5 millió EUR összköltségű európai projektben. Majd tízmillió európai él demenciával vagy Parkinson-kórral jelenleg. 2030-ra ez a szám vélhetően megduplázódik az elöregedő társadalomban, ami kiemelt egészségügyi kockázat. A legtöbb idős ember saját otthonában kívánna élni, de tüneteik megnehezítik, hogy önállóan gondoskodjanak önmagukról.
A hároméves, ICT4Life nevű projekt, amely az Európai Unió Horizont 2020 nevű keretprogramjának társfinanszírozásával valósul majd meg, 2016. januárjában indult azzal a szándékkal, hogy új szolgáltatásokat kínáljon felhasználóbarát informatikai eszközökkel annak érdekében, hogy a betegek életminőségét és autonómiáját javítsa otthoni környezetükben, valamint az egészségügyi szakemberek és a betegek gondozói számára s segítséget jelentsen.
"A korábbi megoldások általában arra korlátozódtak, hogy az idősek otthoni megfigyelése alapján riasztást adtak le probléma esetén" - mondta Alejandro Sánchez-Rico de las Heras, a projekt koordinátora. "Az ICT4Life proaktív és páciensközpontú integrált ellátási modellt kínál majd, a felhasználók bevonásával és oktatásával.
Minden modult felhasználó központú módszer alapján fejlesztenek ki, és ezeket a valós életből vett forgatókönyvek alapján tesztelik.
A konzorcium tagjai tudományos, ipari és felhasználói csoportokat is reprezentáló szervezetek, amelyek elkötelezettek abban is, hogy erősítsék Európa vezető szerepét a személyre szabott gondozási szolgáltatásokban. A spanyol, belga, holland és görög partnerek mellett a magyar Netis Informatikai Zrt. és a Pécsi Tudományegyetem a konzorcium tagjai. "A Netis Zrt. szakemberei e-health szaktudással és egyedi szoftverfejlesztéssel járulnak hozzá a projekt megvalósításához"- tette hozzá Varga László, a Netis vezérigazgatója, kiemelve, hogy magyar kkv-ként hatalmas sikernek tekintik a nemzetközi fejlesztés élvonalába való bekapcsolódást.