7-10 napon belül megkezdődik a Gamaleja Intézet Szputnyik V elnevezésű vakcinájának harmadik, "posztregisztrációs" szakasza. Külföldi hírek.
Az első orosz Covid-19-vakcina klinikai tesztelésének eredményeit hétfőn nyújtják be publikálásra egy tudományos folyóirathoz - mondta Alekszandr Gincburg, az oltóanyagot kifejlesztő Nyikolaj Gamaleja Nemzeti Járványügyi és Mikrobiológiai Kutatóintézet igazgatója az Interfax hírügynökségnek.
Gincburg akadémikus szerint a közlésre több tekintélyes orosz és külföldi folyóirat tett ajánlatot. Elmondása szerint Oroszországban a klinikai tesztelés eredményét rendszerint a készítmény bejegyzését követően szokás publikálni, azért, hogy ne befolyásolják a regisztrálást javasló vagy azt helytelennek tekintő szakértők véleményét.
Gincburg a TASZSZ hírügynökséget arról tájékoztatta, hogy 7-10 napon belül megkezdődik a Gamaleja Intézet Szputnyik V elnevezésű vakcinájának harmadik, "posztregisztrációs" szakasza, amely szerinte tömeges oltásnak is nevezhető, mert 20-30 ezer embert fognak beoltani.
Szavai szerint az oltóanyag ezt követően három-négy héttel kerül majd "polgári forgalomba", amikor már elegendő mennyiségben áll majd rendelkezésre.
A Gamaleja Intézet vezetője közölte, hogy a "posztregisztrációs" tesztelés nemzetközi szabadalmaztatása mintegy 150 országban van folyamatban.
Az akadémikus vasárnap este a Rosszija 1 tévécsatornának azt mondta, hogy nyugati kutatóintézetek megkísérelték magukhoz csábítani több munkatárást, de úgy vélekedett, hogy ez nem jár majd eredménnyel.
Nyugati szakértőknek az orosz oltóanyag bejegyzésére adott negatív reagálására válaszolva úgy vélekedett, hogy a bírálóknak bele kell törődniük a valóságba.
"Nem nevezném ezt összeesküvésnek. Azt mondanám, hogy ez a nyugati cégek természetes reakciója egy orosz termék számukra váratlan megjelenésére. Ezért úgy gondolom, hogy ki kell bírnunk ezt a ránk zúdított, jól megfizetett negativizmust" - nyilatkozott Gincburg.
Az első orosz Covid-19-vakcinát augusztus 11-én jegyezték be, 15-én pedig az egészségügyi minisztérium bejelentette a gyártás kezdetét. A tárca hétfőn közölte, hogy az egészségügyi dolgozók és a veszélyeztetett csoportok oltása az általa "feltételesen" bejegyzett vakcina "posztregisztrációs" tesztelésével párhuzamosan történik majd.
Eközben a járványhelyzet Oroszországban fokozatosan tovább javul. A hétfőn közölt hivatalos adatok szerint az igazolt Covid-19-fertőzések száma az elmúlt egy nap alatt 4892-vel 927 745-re emelkedett, ami az április végi terjedési nagyságrendnek felelt meg. Ez jelenleg 0,5 százalékos növekedést jelent. Az új esetek 26,1 százaléka volt tünetmentes.
Oroszország a negyedik helyen áll a világon a kimutatott koronavírus-fertőzöttek számát tekintve az Egyesült Államok (5 403 361), Brazília (3 340 197) és India (2 647 663) után.
Az aktív esetek száma 1704-gyel 175 904-re nőtt. A halálozások száma 55-tel 15 740-re, a gyógyultaké pedig 3133-mal 736 101-re emelkedett.
Az országban a járvány kezdete óta több mint 32,7 millió, az elmúlt nap folyamán pedig mintegy 230 ezer laboratóriumi tesztet végeztek el. Koronavírus-fertőzés gyanújával 228 306 embert tartanak orvosi megfigyelés alatt.
Romániában meghaladta a háromezret a halálos áldozatok száma
Romániában hétfőre meghaladta a háromezret az új típusú koronavírus-járvány halálos áldozatainak száma.
A stratégiai kommunikációs törzs által hétfőn közölt hivatalos adatok szerint az elmúlt 24 órában 733 új megbetegedést és 38, a vírusnak tulajdonított halálesetet regisztráltak. Ezzel a betegség megjelenése óta megfertőzöttek száma 71 194-re, a halálos áldozatoké 3029-re emelkedett.
A napi megbetegedések számának hétfői csökkenése azt a megszokott jelenséget tükrözi, hogy hétvégenként lényegesen kevesebb tesztet végeznek, mint hét közben, így a diagnosztizált esetek száma is alacsonyabb. A mostani 733 új esetet 6862 elvégzett teszttel sikerült kiszűrni, míg hétköznapokon általában 20 és 30 ezer közötti tesztet végeznek el.
A hivatalos adatok szerint 7472 koronavírusos beteget kezelnek kórházakban, közülük 497-et intenzív osztályon. Emellett 9604 személy lakhelyi, 5509 pedig intézményi elkülönítésben várja, hogy gyógyulttá nyilvánítsák.
Horvátországban és Szlovéniában is csökkent az új fertőzöttek száma
Horvátországban és Szlovéniában is csökkent az új koronavírus-fertőzöttek száma, de kevesebb tesztelést is végeztek a hétvégén mindkét országban - derült ki a válságstábok közleményéből hétfőn.
Horvátországban vasárnap 85-el nőtt, és elérte a 6656-at a fertőzöttek száma. Szombaton még 151 újonnan azonosított fertőzöttről számoltak be. Nem történt új haláleset, így a járvány halálos áldozatainak száma 166 maradt. A betegek közül 126-an vannak kórházban, közülük tizenegyen lélegeztetőgépen. Az aktív betegek száma 1236 fő, a legmagasabb április óta. A négymilliós országban eddig összesen 138 647 koronavírus-tesztet végeztek el, az elmúlt 24 órában 990-et.
A legtöbb új esetet továbbra is a fővárosban, Zágrábban, illetve Split-Dalmát megyében regisztrálták. A zágrábi esetek is a tengerparthoz kötődnek. A vírus tengerparti éjszakai szórakozóhelyeken terjed, és a fiatalok a legfőbb terjesztők. Split-Dalmát megyében az elmúlt 24 órában mindössze 165 koronavírus-tesztet végeztek, ebből 26 lett pozitív, pénteken csak ebben a megyében több mint 600 tesztet végeztek.
Krunoslav Capak, a horvát közegészségügyi intézet igazgatója a sajtónak úgy nyilatkozott: tisztában vannak azzal, hogy valószínűleg sokkal több a fertőzött, mint amennyit a számok mutatnak, ugyanakkor felhívta rá a figyelmet, hogy más tengerparti megyékben továbbra is alacsony a fertőzöttség aránya.
A szomszédos Szlovéniában a kabinet által közzétett adatok szerint egy nap alatt 13-al 2429-re nőtt az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma. Új halálesetet nem regisztráltak, a járvány halálos áldozatainak száma így 129 maradt. A diagnosztizált betegek közül mindössze 19-en vannak kórházban, közülük hármat ápolnak intenzív osztályon. Az elmúlt egy hétben 174 pozitív esetet regisztráltak az országban. A behurcolt fertőzések többsége a népegészségügyi intézet szerint Horvátországból származik. A kétmilliós országban eddig 142 320 koronavírus-tesztet végeztek el, az elmúlt 24 órában 393-at.
A szlovén kormány járványügyi szakemberek javaslatára csütörtökön dönt arról, hogy milyen szigorításokat vezet be Horvátországgal szemben. Korábbi hírek szerint Ljubljana "vörös listára" helyezi szomszédját, és kötelező karantént rendel el az onnan érkezők számára.
Szlovéniában szeptember 1-jén kezdődik az oktatás, a fiataloknak vissza kell térniük az iskolapadokba és az egyetemekre. Sajtóhírek szerint lehet, hogy csak a 15-35 év közötti korosztályt érinti majd az új rendelet.
Horvátországban egy héttel később, szeptember 7-én kezdődik a tanév. Az oktatási minisztérium szakbizottsága kedden ül össze, és augusztus 31-ig hoz döntést arról, hogy kik térhetnek vissza az iskolába, és milyen feltételek mellett. Több száz szülő írta alá azt a petíciót, amely az online oktatás mellett foglal állást.
Zágráb és Ljubljana április végétől és május elejétől szigorú óvintézkedések mellett fokozatosan feloldotta a korlátozásokat, hogy újraindítsa a gazdaságot, valamint megnyitotta határait több európai uniós ország állampolgárai előtt.