• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Rák és koronavírus: két tűz között a daganatos betegek

Hírek 2020.04.21 Forrás: Weborvos
Rák és koronavírus: két tűz között a daganatos betegek

A fertőzések és a daganatos betegségek számos összefüggésére világít rá a Rákgyógyítás Magazin legújabb lapszáma.

Egyik oldalról a daganatos betegeknél a rák egy már biztosan meglévő, az életet veszélyeztetni képes kockázat, másik oldalról a koronavírus nagyobb rizikót jelent a rákkal és más társbetegségekkel is küzdő betegek számára, ráadásul egy szövődményekkel járó vírusfertőzés a daganatellenes kezeléseket is akadályozhatja. Ebben a helyzetben a rákbetegek egy része két tűz között érzi magát – olvasható a Rákgyógyítás Magazin legújabb lapszámában, amely számos praktikus információt oszt meg olvasóival a fertőzésekről.

A legfontosabb: a daganatellenes terápiák még járványhelyzetben is sürgősségi ellátásnak számítanak, félelemből nem szabad megszakítani a kezeléseket. Minden egyes betegnél személyre szabva kell értékelni egy kontrollvizsgálat vagy kezelés elhalasztásának kockázatát, az orvos-beteg találkozások ritkításának lehetőségét. A lap elmagyarázza, miért fontosak a műtét előtti és műtét utáni onkológiai kezelések, illetve a műthetetlen betegek terápiái.

A lap részletesen kitér a daganatos betegeknek javasolt járványvédelmi óvintézkedésekre, majd ismeretterjesztő cikkekben magyarázzák el a kórokozók miatti kockázatokat. Kiemelten foglalkoznak a daganatellenes kezelések miatti fertőzéskockázattal, a fehérvérsejtszám kóros csökkenéséből eredő neutropéniával, annak felismerésével, kezelési lehetőségeivel. Összeállítást közölnek azokról a bakteriális és vírusfertőzésekről is, amelyek hosszabb távon növelik például a gyomorrák, a méhnyakrák, a májrák kockázatát, írnak a szervezetben hosszú időn át fennálló krónikus gyulladások rákkeltő szerepéről is.

Ma még nehezebb daganatos betegnek lenni, mint máskor, a rákkal gyakran együtt járó szorongás a koronavírus-járvány miatt most tovább fokozódhat. „Ne essen pánikba!” – szól az egyik legfontosabb intelem, amely nyomán a lap csokorba szed számos odahaza is megvalósítható feszültségcsökkentő pszichológiai módszert.

A magazin a magyar nyelven most megjelent „Hallgass a szívemre” életrajzi kötet nyomán riportot közöl Marie Fredrikssonról, a Roxette zenekar nemrég elhunyt énekesnőjéről is, akinek az agydaganat diagnózisakor reálisan egy-két éves túlélést jósoltak, ám végül 17 évet kapott az élettől, felnevelhette gyerekeit, „rehabilitációként” pedig koncertek százain énekelt és körbeturnézta a világot.

Az ingyenes országos lap az onkológiákon és a betegszervezeteknél érhető el vagy postán rendelhető meg.