A Népszabadság, interjút készített Repa Imrével, a kaposvári kórház főigazgatójával, az Államreform Bizottság tagjával, aki azt mondja, ha nincs átalakulás, nincs pénz.
Repa Imre |
Az elmúlt 16 év tétlenségét nézve, valóban gyors az átalakítás. Ha Mikola István, a Fidesz politikusa által hangoztatottakat alapján, miszerint 60-70 kórház megszűnését jósolja, akkor lassú. A politikának legyen bártorsága, hogy az ágyak tologatása, osztogatása helyett zárjanak be kórházakat. A háború tétje a közpénz hatékony elosztása.
Véleménye szerint jövő év májusára normalizálódik a rendszer. Óriási dolognak tartja, hogy a kormányzat végre fölvállalta az átalakítást, 16 év után elsőként, de hibáztatja őket azért, mert nem beszélnek elég világosan, nem mondják el az embereknek érhetően a folyamatot.
A kórházkarcsúsítás csak az egyik része a változásnak, az egész egészségügyi ellátás átalakul. A finanszírozás, az alapellátás, a mentés, a biztosítói modell, az aktív és a krónikus ellátás is. Jelenleg minden együtt van ahhoz, hogy a toldozott-foltozott hetvenes évekbeli rendszerből végre modern ellátórendszer váljon.
Elmondja, a változás egyik legnagyobb gátja a tekintélyelvű, hierarchikus orvoslás. A generáció- és szemléletváltáshoz legalább 15-25 év kell. A szakma még mindig a saját kis elefántcsonttornyát építgeti, és ehhez szeretné igazítani az ellátórendszert is. A szolgáltató egészségügyben nem az orvosnak vannak betegei, hanem a betegnek vannak orvosai.