Az önismeretfejlesztés és egészségtudatosság megerősítését célzó kezdeményezés nyert a 2025-ös Richter Mindrun ötletmaratonon.
Harminc egyetemista vehetett részt a Richter Gedeon Nyrt.-ben. MindRun elnevezésű kétnapos eseményen, amelynek célja, hogy a Z-generáció tehetséges fiataljait egy különleges ötletverseny keretében vonja be az egészségtudatos életmódot támogató megoldásokról való közös gondolkodásba. A negyedik alkalommal megrendezett versenypontban az egészségmegőrzés és az aktív életmód állt: a résztvevőknek olyan projekteket kellett kidolgozniuk, amelyek különböző tudományterületek eszköztárában ötvözve reagáltak az aktuális társadalmi problémákra.
A Mindrun pályázatára bármely magyarországi egyetemi hallgató jelentkezett, szakiránytól független. A jelentkezőknek egy akciótervet kellett benyújtaniuk egy általuk választott egészségügyi-társadalmi problémára. A pályázók közül összesen 30 hallgató kapott meghívást az idei programba.
Az ötletversenynek a Richter balatonszemesi üdülője adott otthont, ahol a munkát idén Kis-Tóth Ágnes, asztrofizikus, az ELTE TTK Fizikai Intézetének mestertanára, Kobl Gabriella Adrienn, a New Code Csoport marketing menedzsere, Zsiros László Róbert PhD, tudományos kommunikációs szakértő, Bajcsi Áron kutató-fejlesztő vegyész és Dr. Papp Benjamin Tamás, a Szegedi Biológiai Kutatóközpont Rendszerimmunológiai laboratóriumának PhD hallgatója, ScUP alapító segítették. A mentorok elsőként öt, egyenként hatfős csapatot alakítottak ki, külön figyelmet fordítva arra, hogy a résztvevők különböző tudományterületeket képviseljenek, és eltérő szemléletmódjaik erősítsék a közös gondolkodást.
A program interaktív improvizációs workshop nyitotta meg Harsányi Bence és Kiskovács Attila improvizációs trénerek vezetésével. rendezvény neves előadók is inspirálták a fiatalokat: Polgár Judit nemzetközi sakknagymester saját tapasztalataira alapozva hívta fel a figyelmet a stratégiai gondolkodás és a kihívásokban rejlő lehetőségek fontosságára.
Szilágyi Áron háromszoros olimpiai bajnok kardvívó előadásában a belső motiváció, a célkitűzések és a mentális erő szerepére világított rá.
A versenyzők a ráhangolódást követően láthatták, hogy hozzá a munkához. 24 órájuk volt, hogy egy olyan projektötletet dolgozzanak ki, amely a különböző tudományterületek eszközeit ötvözve támogatja az egészségmegőrzést és az aktív életmódot és az egészségügyi ökoszisztémák fejlődéséhez. Fontos szempont volt továbbá, hogy olyan megoldásokat hozzanak, amelyek válaszolnak a kiválasztott célcsoport igényeire, valódi hatást gyakorolnak annak egészségtudatosságára, és nettó 10 millió forint keretösszegből valósan megvalósíthatók.
A 24 óra elteltével a csapatok egy rövid prezentáció keretében mutathatták be projektjüket. A zsűri döntése alapján a 2025-ös Richter MindRun győztese a Kis-Tóth Ágnes által mentorált csapat „Intim Torna (Il)legál” elnevezésű projektje lett. A csapat tagjai: Árvai Natália, Heirits Mónika, Kutás Adriána, Istenes Zsuzska, Deák Darina és Oláh Noémi. A projekt célja egy olyan edukációs tér létrehozása, ahol a fiatal felnőttek nyitottan, szakértői támogatással beszélhetnek a szexualitásról, saját testük működéséről, és színházi, mozgásalapú, közösségi programokon keresztül fejleszthetik önismeretüket és egészségtudatosságukat.
A különdíjat a „Mozdulj!” projekt kapta. A Dr. Papp Benjamin Tamás által mentorált csapat tagjai: Fodor Kinga, Jungábel Éva, Karvai Krisztián Márk, Lintner Milán, Radnai Janka Rozália, Szászfai Diána. Projektötletük egy olyan többnapos élménytábor koncepciót, amely egy hátrányos helyzetben élő 10–14 éves korosztály számára kínál komplex programot a mentális egészség, a mozgás, a táplálkozás és az egészséges életmód terén. A program célja, hogy fiatal korban megalapozza a hosszú egészségtudatos gondolkodást, és hiteles mentorokkal erősítse meg a résztvevők önbizalmát és elköteleződését.
A nyerteseket egy háromtagú szakmai zsűri választotta ki, melynek tagjai: Polgár Judit nemzetközi sakknagymester, Prof. Dr. Szántay Csaba, a Richter Gedeon Nyrt. tudományos főtanácsadója és Gál-Olasz Sarolta, a Richter Gedeon Nyrt. külső kommunikációs és rendezvénycsoport csoportvezetője voltak.
„A Richter számára társadalmi szerepvállalásunk részeként kiemelten fontos a tehetségek támogatása, hiszen úgy gondolják, a jövőai vannak, akik tanulnak meg alkotó módon gondolkodni. Az innovatív, de egyben precíz megoldást is szükséges a jövő formálásához, különösen egy olyan ágazatban, mint a gyógyszeriparban, ahol a gondolkodási új megoldásokat az ösztönző életminőséget is megtaláljuk, mindannyian úgy gondolják, merjen nagyot álmodni, hanem arra is, hogy felelősen álljon hozzá a társadalmi problémákhoz A fiatalok friss szemlélete és kreativitása új perspektívákat nyithat, akár a vállalati innováció során is hasznosíthatunk” – mondta el a versenyről Prof. Dr. Szántay Csaba, a Richter Gedeon Nyrt. tudományos főtanácsadója.
A Richter MindRun találkozási pont a tudomány, a kreativitás és a társadalmi felelősségvállalás határterületein. A Richter számára stratégiai fontosságú, hogy a jövő szakembereit aktívan támogassa abban, hogy alkotó módon, felelősen és hosszú hatású gondolkodjanak az egészség jövőjéről. Az elmúlt négy évben összesen 120 egyetemista lehetőséget az ötletmaratonon való részvételre.
A versenyről videós összefoglaló is készült: