Tetőzik a parlagfűszezon, a gyomnövény pollenkoncentrációja elérte a kritikus átlagot.
Tetőzik a parlagfűszezon, a gyomnövény pollenkoncentrációja elérte a kritikus átlagot. Különösen veszélyeztetett Debrecen és térsége, ahol ezért sötétbordó, azaz a 6-os skálán 4-es szintű riasztás van érvényben, de a kánikula miatt a pollenterheltségi értékek tovább nőnek, és minél nagyobb a pollenkoncentráció, annál erősebbek az allergiás tünetek.
Jelenleg minden negyedik, ötödik ember allergiás, többségük a parlagfűre érzékeny. Szakemberek megfigyelése szerint ugyanakkor évről évre nő a betegek száma, a légszennyezés, a magas ózontartalom ugyanis agresszívebbé teheti a polleneket - mondta el Krasznai Magdolna, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikájának adjunktusa a Kossuth Rádióban. A legjobb megoldás a parlagfűallergia esetében is a megelőzés. Egyrészt fontos, hogy megfelelő módon irtsuk a gyomnövényt, másrészt az allergiásoknak időben el kell kezdeniük a gyógyszer szedését.
Ha már kialakulnak a tünetek, hasznos lehet az orrmosás, amelyhez fiziológiás sóoldatot ajánl a szakember. A legtöbb virágpor reggel hat és dél között van a levegőben, ezért az allergiások ebben az időszakban lehetőleg minél kevesebbet tartózkodjanak a szabadban. Szellőztetni hajnalban vagy kora este érdemes, lefekvés előtt pedig hasznos hajat mosni, a hajon ugyanis rengeteg virágpor gyűlik össze napközben. Krasznai Magdolna emellett azt ajánlja az allergiától szenvedőknek, hogy csak zárt térben sportoljanak, a legjobb aktivitás ilyenkor az úszás. Érdemes naponta többször kezet és arcot mosni, az ablakot zárva tartani, a szemtünetekre pedig műkönnyet és napszemüveget használni.
Széna vagy szalma: minden az allergiáról