• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szabad választás, de nehéz döntés

Lapszemle Forrás: magyarhirlap.hu

Nincs egyetértés, hogy biztonságos-e az otthon szülés, kell-e egyáltalán ehhez egyenlő esélyeket biztosítani az édesanyáknak.

„Téves gondolatmenet az, hogy a szülés elsősorban a női önmegvalósításról szól, fontosabb az anya és gyermekének egészsége" Sikerült eljutni oda, hogy Magyarországon kivétel nélkül minden nőnek adott a lehetőség arra, hogy kórházban, biztonságos körülmények között hozza világra a gyermekét, a szülés körüli csecsemő- és anyahalandóság pedig minimálisra csökkent.

Így sem orvosként, sem anyaként nem értem, miért kellene visszatérnünk ahhoz az állapothoz, amikor ugyan természetes úton, otthoni környezetben szülhettek a nők, ám a jelenleginél jóval több baba nem érhette meg az egyéves kort sem – nyilatkozta a magyarhirlap.hu-nak Anna, az a kétgyermekes anyuka, akit arról az ombudsmani jelentésről kérdezett a portál, amely megállapítja, az államnak meg kell teremtenie a valódi választás lehetőségét a kórházi és az otthon szülés között, ez ugyanis „nem adott teljes mértékben a jelenlegi szabályozás szerint".

Hosszas kommentháború alakult ki azt illetően, hogy biztonságos-e az otthon szülés, kell-e egyáltalán ehhez egyenlő esélyeket biztosítani az édesanyáknak. Több orvos is megszólalt, illetve szervezetek is állást foglaltak a kérdésben, csak éppen azok az családok nem hallatták a hangjukat, akik konkrét tapasztalatokkal bírnak akár az otthoni vagy a kórházi szülést illetően.

Székely László alapjogi biztos egy civil szervezet beadványa alapján indított átfogó vizsgálatot és kért tájékoztatást az emberi erőforrások miniszterétől az otthon szüléssel kapcsolatban.
A panaszos szerint az intézményen kívüli szülést szabályozó joganyag rendelkezései diszkriminatívak, a gyakorlat pedig „sérti az emberi méltóságot", mivel a társadalombiztosítás nem támogatja az otthon szülést, így azzal „csak a jómódú családok tudnak élni.

További részletek a weboldalon.