A mindfulness alapú kognitív terápia hatékonyságát kutatások igazolják a fejfájással, illetve a migrénnel kapcsolatban.
A Semmelweis Egyetem online ismeretterjesztő előadássorozata, a Szenior Akadémia kilencedik évadának nyolcadik előadásában dr. Perczel-Forintos Dóra, a Klinikai Pszichológia Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára beszélt a mindfulness, azaz a tudatos jelenlét alapú kognitív terápiáról.
Dr. Perczel-Forintos Dóra előadásában elmondta, a mindfulness minden pillanatban jelenlévő ítéletmentes tudatosság, a figyelem gyakorlásának specifikus módja, mely a jelen pillanatra vonatkozik, és teljes mértékben mentes a cselekvéstől, az ítélkezéstől, és annyira nyitott, amennyire csak lehetséges. Jóllehet a buddhizmusban gyökerezik, nem szükséges hozzá spirituális hozzáállás – hívta fel a figyelmet, hozzátéve, hogy a tudatos jelenlét legfontosabb jellemzői a jelen pillanat tudatosítása, a tapasztalat, a valóság nyitott, kíváncsi, ítélkezésmentes elfogadása, valamint a gondolatainktól való távolságtartás. Szólt azokról a konkrét gyakorlatokról, amelyekkel mindezt a hétköznapok során is gyakorolhatjuk, de bemutatta a mindfulness klinikai alkalmazásait is. Szólt a mindfulnessben fontos meditációról is, amelyet olyan gyakorlatként határozott meg, amely az egyén figyelmét és tudatosságát hivatott fejleszteni egy tapasztalattal vagy fogalommal kapcsolatban.
A mindfulness alapú kognitív terápia hatékonyságát kutatások igazolják a fejfájással, illetve a migrénnel kapcsolatban – mondta el. Kitért arra is, hogy ez a terápia a depresszió negatív hatásainak mérsékléséhez is hozzájárul, és csökkenti a fájdalom megélését, a fájdalom általi korlátozottságot is, emellett evészavarok esetén is segíthet. Minden olyan esetben hasznos lehet a tudatos jelenlét alkalmazása, amikor tele vagyunk a problémáinkkal, az emlékeinkkel, terveinkkel, feladatainkkal, és emiatt elveszítjük a kapcsolatunkat a jelennel – fogalmazott.
Az előadásról készült videó: