• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szigorúbb óvintézkedések az ebola miatt

Hírek Forrás: MTI

Megkezdődött a járványtérségből érkezők szűrése Nagy-Britanniában a Heathrow 1-es terminálján.

Az ebolafertőzést elkapó ápolónő esete azt mutatja, hogy az Egyesült Államokban újra kell gondolni a vírus elleni védekezést és hogy ezen a területen meg kell kettőzni erőfeszítéseket - jelentette ki hétfőn Thomas Frieden, az amerikai járványügyi hatóság (CDC) igazgatója.
Az igazgató elfogadhatatlannak nevezte, hogy akár egyetlen személy is megfertőződjön. Barack Obama elnök az ebola-vírus miatt hétfőn tanácskozásra hívta össze kabinetjét.

Frieden szerint az ebolával kezelt dallasi ápolónő - akit hétfőn több amerikai sajtóorgánum a 26 éves Nina Phamként azonosított - állapota stabil. Az igazgató elmondta, hogy megfertőződésének okát még mindig keresik.

A nő, aki elsőként fertőződött meg ebolával az Egyesült Államok területén, a kórba a múlt héten belehalt libériai Thomas Eric Duncant ápolta. Viselt védőfelszerelést, de a jelek szerint megsértette az elővigyázatossági előírásokat.

Thomas Frieden bocsánatot kért, amiért úgy tűnhetett, hogy vasárnap a ápolónőt tette felelőssé a megfertőződéséért. Több bírálója kifogásolta, hogy a kórházak személyzetét nem készítették fel elég alaposan a járvánnyal kapcsolatban.

A dallasi hatóságok úgy döntöttek, hogy nem fogják elpusztítani az amerikai ápolónő kutyáját, mint azt a múlt héten Spanyolországban tették spanyol kolléganője, Teresa Romero Ramos kedvencével, Excaliburral. Nina Phamnak egy Cavalier King Charles spánielje van. Az amerikai nő kutyáját megfigyelés alá helyezik - ugyanakkor az egészségügyi szakemberek szerint nem világos, hogy a vírus hogyan viselkedik egy ilyen állat szervezetében.

Buddy Caldwell, Lousiana főügyésze bejelentette: nem engedélyezi, hogy egy, az állama területén található, veszélyes hulladék tárolására szakosodott szeméttelepre szállítsák a Duncan elégetett személyes tárgyai után megmaradt hamut. Az ebolában elhunyt férfi személyes tárgyait pénteken tüzelték el a texasi Port Arthurban és maradványokat egy louisianai hulladéklerakóba szállították volna, ám Dawell kijelentette, hogy a túl sok ismeretlen tényező miatt veszélyes lenne a hamut államhatárokon átutaztatni. (A CDC szerint egyébként tűz elpusztítja az Ebola-vírust.)

A The Wall Street Journal hétfő száma szerint az ebolában elhunyt libériai családok 40-50 dollárnak megfelelő összegért vesztegetik meg a helyi egészségügyi tisztségviselőket, hogy hivatalosan ne a járványt tüntetessék fel haláloknak. Az elhunytak így a helyi szokásoknak megfelelő, "normális" temetési szertartásban részesülhetnek: a közszemlére kitett, lefürdetett halottat akár napokig simogathatják-csókolgathatják a hozzátartozók. A nyugat-afrikai országban a holtestek jelentik a kór terjedésének első számú forrását.


Megkezdődött a járványtérségből érkezők szűrése Nagy-Britanniában

Megkezdődött kedden Nagy-Britanniában azoknak a beutazóknak az egészségi szűrése, akik érkezésük előtt az ebolajárvány sújtotta nyugat-afrikai térségben jártak.

A szűrést a Londont kiszolgáló legnagyobb nemzetközi repülőtér, a Heathrow 1-es terminálján kezdték, ahová a járványtól érintett országokból Nagy-Britanniába beutazók 85 százaléka érkezik.
A szűrést a héten fokozatosan kiterjesztik a Heathrow öt termináljának mindegyikére, majd a második legnagyobb londoni repülőtér, a Gatwick, illetve a Párizsból és Brüsszelből Londonba érkező Eurostar szuperexpresszek fő fogadó pályaudvara, a King's Cross-St. Pancras beléptető pontjaira.

A szűrés a Libériából, Sierra Leonéból és Guineából érkezőket érinti. Velük a beléptetés előtt az angol közegészségügyi szolgálat (Public Health England, PHE) szakértői egy kérdőívet töltetnek ki arról, hogy merre jártak az utóbbi időben, kikkel kerültek kapcsolatba és hova utaznak tovább. Emellett megmérik testhőmérsékletüket is, és tanácsokat adnak nekik arra az esetre, ha később észlelnék magukon a betegség tüneteit. Ellátják őket az ilyen esetben felhívandó telefonszámokkal, és tőlük is elkérik telefonszámaikat.

Az olyan utasokkal, akikről a kikérdezés alapján gyanítható, hogy ebolafertőzöttekkel kerülhettek kapcsolatba, a PHE munkatársai naponta felveszik a kapcsolatot.

Indokolt esetben elrendelhetik az e három országból érkezők tüzetes helyszíni orvosi vizsgálatát vagy kórházba szállításukat is.
A brit légitársaságok már leállították járataikat az ebolajárványtól sújtott nyugat-afrikai térségbe, ám az onnan érkezők kerülőutakon továbbra is eljuthatnak Nagy-Britanniába. A hivatalos adatok szerint szeptemberben a leginkább érintett három afrikai országból ezren utaztak be az Egyesült Királyságba.

Sally Davies angol-walesi tiszti főorvos, aki a brit kormány egészségügyi főtanácsadójának tisztségét is betölti, a szűrés megkezdése előtt kijelentette: a következő három hónapban előfordulhat "néhány" ebolamegbetegedés Nagy-Britanniában, a brit lakosságot fenyegető kockázat azonban továbbra is alacsony.
Sally Davies szerint "valószínűtlen", hogy a repülőtereken és a pályaudvarokon alkalmazott szűréssel sok, "vagy egyáltalán bármennyi" ebolafertőzöttet ki lehetne szűrni. Az eljárás nagy előnye ugyanakkor az, hogy a járvány sújtotta térségekből érkezőket a beléptető pontokon a szakértők felvilágosítják a fertőzés tüneteiről, és felhívják a figyelmüket arra, hogy sokkal nagyobbak a túlélési esélyeik, ha e tünetek észlelése esetén minél hamarabb jelentkeznek a legközelebbi kórházban - mondta a tiszti főorvos.


A KKM-nek nincs tudomása a három leginkább érintett afrikai országban tartózkodó magyarról

A Külgazdasági és Külügyminisztérium konzuli szolgálatának nincs tudomása az ebola-járvány által leginkább érintett nyugat-afrikai országokban, Sierra Leonéban, Guineában és Libériában tartózkodó magyar állampolgárokról - közölte a tárca az MTI érdeklődésére kedden.

A minisztérium ugyanakkor úgy tájékoztatott, hogy Nigériában tudomásuk szerint mintegy 50 magyar állampolgár van, akik vegyes házasságban élnek vagy munkavállalás céljából érkeztek az országba.
Arra is kitértek, hogy a KKM 2013 márciusa óta működteti az online adatlap konzuli védelemhez internetes felületet, amelyet a külföldre utazó magyar állampolgárok kitölthetnek személyes, illetve utazási adataik megadásával. Ezek az adatok segítik a konzuli szolgálat munkáját, hogy felvegyék a kapcsolatot az utazóval és családjával, hozzátartozójával egy esetleges vészhelyzetben, legyen az természeti katasztrófa, zavargás vagy bármilyen, az ott tartózkodás során vagy az utazás közben felmerülő probléma. E rendszer alapján a konzuli szolgálatnak nincs tudomása Sierra Leonéban, Guineában és Libériában tartózkodó magyar állampolgárról.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legutóbbi összesítése szerint meghaladta a négyezret az ebola-járvány halálos áldozatainak száma. A leginkább sújtott három nyugat-afrikai ország, Libéria, Sierra Leone és Guinea közül továbbra is Libériában a legsúlyosabb a helyzet, ahol az eddig azonosított 4076 fertőzött több mint fele, 2316 ember halt bele a betegségbe az október 8-ig terjedő időszakot átfogó jelentés szerint.