• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szlovákia: 1600 kórházi orvos felmondásban

Hírek Forrás: MTI - Kossuth Rádió

Eddig mintegy 800 orvos elfogadta a szlovák kormány kompromisszumos béremelési ajánlatát.

Eddig mintegy 800 elfogadta a kormány kompromisszumos béremelési ajánlatát, s visszatér munkahelyére - közölte Ivan Uhliarik szlovák egészségügyi miniszter, miután Iveta Radicová miniszterelnökkel együtt találkozott a válsághelyzetbe került kórházak igazgatóival és orvosaival.

"Mintegy 1600 orvos továbbra is fenntartja a felmondását, azaz azt, hogy december elsejével megválik eddigi munkahelyétől" - jelentette ki a tárcavezető, aki bízik abban, hogy a szerdán további orvosok fogadják el a kormány 300 eurós béremelési ajánlatát. Az Orvosi Szakszervezeti Szövetség (LOZ) azonban 707 eurós átlagos béremelést követel, s nem hajlandó a kompromisszumra.
Tekintettel a kórházakban fenyegető orvoshiányra - a mintegy 6500 kórházi orvos egyharmada mondott fel - a kormány hétfő este szükségállapot kihirdetéséről döntött, amely 15 kórházat érintene. A béremelésen kívül az orvosok a kórházak részvénytársaságokká való átalakításának leállítását, néhány szakmai ágazati probléma megoldását - például a kórházak kedvezőbb finanszírozását, a személyi normatívák rendszerének bevezetését - követelik.

A kormány döntése következtében a kórházakban nagy a feszültség. Komoly vitákat és tiltakozást váltott ki a kabinet azon döntése is, hogy az orvosok nélkül maradt osztályokat esetleg megszüntetik. "Nem hiszem, hogy az osztályok és a kórházak megszüntetése csak azért normális lenne, mert az orvosok felmondtak" - jelentette ki Milan Dragula, a Szlovák Orvosi Kamara (SLK) elnöke. Közölte: az orvosi kamara szerdán megpróbál közvetíteni az orvosi szakszervezetek és a kormány között.
Az orvosi szakszervezetek az esti órákban Besztercebányán tüntetést rendeztek, amelyen több száz orvos élesen bírálta a kormányt, s azt hangoztatta, hogy a szükségállapot kihirdetése ellenére sem veszi fel csütörtökön a munkát.

Több kórház is közölte, hogy ideiglenesen leállították a műtéteket.

A Kossuth Rádió szlovákiai tudósítója szerint kétségbeejtő dolgok történnek a szlovákia betegekkel, olyan esetek is előfordultak, hogy egy páciens már bent volt a műtőben, de az orvosok távozása miatt még az operáció előtt kitolták a helyiségből, így ellátatlan maradt. Egy körmöcbányai asszonyt két napig készítettek fel a műtétre, sokáig nem ehetett, nem ihatott, majd az utolsó pillanatban közölték vele, hogy mégsem operálják meg.

Pozsonyban az összes tervezett beavatkozás elmaradt, az emberek kétségbe vannak esve – tette hozzá a rádió munkatársa.
A rendelőkben dolgozó szakorvosok közül is sokan jelezték, hogy nem állnak munkába. A szlovák orvosi kamara megpróbál közvetíteni az orvosi szakszervezetek és a kormány között. Szlovákia külföldről kért segítséget, amelyre több országból pozitív válasz érkezett. Mások mellett Ausztria és Csehország is jelezte, hogy kész szlovákiai betegek ellátására.