• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

SZTE: mRNS-alapú kezelés candida ellen

Hírek 2025.02.20 Forrás: MTI
SZTE: mRNS-alapú kezelés candida ellen

Olyan terápia fejlesztése a cél, amely kifejezetten a nyálkahártyákat érintő gombás fertőzések kezelését tenné lehetővé.

A candida gombafertőzés okozta gyulladás ellen fejlesztenek mRNS-alapú kezelést a Szegedi Tudományegyetemen, a HU-rizont pályázat támogatásával megvalósuló kutatásban részt vesznek az amerikai Pennsylvania Egyetem és a brit King's College szakemberei is - tájékoztatta a magyar felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága szerdán az MTI-t.

A közlemény szerint a projekt szakmai irányítója Gácser Attila professzor, az SZTE Biológiai Intézetének vezetője, aki húsz éve foglalkozik patogén gombák kutatásával. A kutatásokban részt vesz Pardi Norbert egykori szegedi biológushallgató, a Pennsylvania Egyetem professzora, aki az mRNS-konstrukciók tervezésében és azok célbajuttatási technológiáiban szerzett már komoly tapasztalatokat, valamint Julian Naglik, a londoni King's College professzora, aki a gombafertőzések kezelésére alkalmas új terápiás eljárások kutatásának világszerte elismert szakértője.

A szakemberek már korábban is dolgoztak egy megelőző vakcina fejlesztésén, amely az immunrendszert aktivizálná a gombafertőzéssel szemben. Ezek a vizsgálatok jelenleg is folynak, az új kutatási program célja viszont egy olyan terápia fejlesztése, amely kifejezetten a nyálkahártyákat érintő gombás fertőzések kezelését tenné lehetővé.

Az elgondolás hátterében az áll, hogy az egész szervezetet érintő gombás megbetegedések és a nyálkahártyákon, például a szájüregben vagy a női reproduktív traktusban kialakuló fertőzések kórélettana alapvetően eltér. Míg az előbbi egy hagyományos értelemben vett fertőzéses, az utóbbi inkább gyulladásos betegség. 

Míg a megelőző vakcinák immunválaszt generálnak a gomba ellen, ami rendkívül hatékony lehet például egy egész szervezetet érintő fertőzés esetében, addig a nyálkahártyákon kialakuló gombás megbetegedések a kialakuló gyulladás következtében okoznak panaszokat a pácienseknél. Ebben az esetben a klasszikus értelemben vett immunválaszt aktiváló terápiás eljárások akár súlyosítanák is a tüneteket, mivel további gyulladást válthatnának ki. A nyálkahártya-fertőzések esetében a cél azonban a gyulladás csökkentése, mégpedig azáltal, hogy semlegesítik a gomba azon komponenseit, amelyek ezt a kóros folyamatot kiváltják.

A candida gombák az egészséges emberek testfelületein is jelen vannak, így képesek a nyálkahártyán is megtelepedni például a szájüregben vagy a hüvelyben. A nyálkahártyát alkotó epitéliális sejtek az immunrendszer első védelmi vonalához tartoznak, akárcsak a bőr hámsejtjei, de azoknál jóval sérülékenyebbek. Gácser Attila kutatócsoportja olyan megoldást dolgoz ki, amely a nyálkahártya sejtjeit teszi ellenállóbbá a gomba károsító hatásaival szemben.