A „fogtapasz" strapabíró, ultrarugalmas anyag, melyet hidroxiapatitból (a fogzománc fő ásványi eleme) készítettek, ami azt is jelentheti, hogy véget vethetnek a fogérzékenységnek - idézte az AFP hírét a hirado.hu.
„Ez a világ első rugalmas apatitlapja, mely reményeink szerint felhasználható a fogak védelmére vagy a károsodott zománc javítására – mondta
Sigeki Honcu, a Kinki Egyetem professzora. - A fogorvosok eddig azt hitték, hogy az egészében apatitból álló lap csak álom, mi azonban a mesterséges zománc (a fog legkülső rétege) létrehozását tűztük ki célul" – mondja a kutató.
A csapat akár 0,004 milliméteres filmet is tud készíteni úgy, hogy vákuumban lézerekkel bombázza a hidroxiapatit tömörített blokkjait, így az egyes részecskéket leválaszthatja. A levált részecskék a kristályosítás céljából felhevített sótömbre hullanak, majd a tömböt vízben feloldják. A filmet begyűjtik, szűrőpapírra helyezik és kiszárítják. Ezt követően már elég szilárd ahhoz, hogy csipesszel megfogják. „Amint a fog felszínére helyezzük, láthatatlanná válik. Még fény alatt vizsgálva is alig látható" – mondja Honcu.
A lapka számos apró lyukkal is rendelkezik, amelyek átengedik az alatta lévő folyadékot és levegőt, így meggátolják, hogy azok az alkalmazás során buborékokat formáljanak. Egyelőre legalább egy napra van szükség ahhoz, hogy a film szilárdan rögzüljön a fog felszínén – mondja a kutató. A lapka átlátszó, de kozmetikai beavatkozáshoz fehérre is el lehet készíteni.
A kutatók kihúzott emberi fogakon kísérleteznek, hamarosan állatokon is tesztelik az anyagot – mondja Honcu hozzátéve, hogy már saját fogain is kipróbálta.
A csapat szerint legalább öt évre van szükség, mielőtt a filmet a gyakorlatban is bevethetik, többek között a napvilágra került dentin – a zománc alatt lévő érzékeny réteg – befedésére, kozmetikai beavatkozáshoz viszont már három éven belül használhatóvá válhat.