Erasmus - A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete felszólította a kormányt, hogy haladéktalanul teljesítse az uniós követeléseket. A HÖOK is reagált.
Közleményt adott ki a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete a szevezet Facebook oldalán a hét elején kirobbant Erasmus-ügy kapcsán az alábbi címmel: Aktív politikusok részvétele a kuratóriumokban nem foszthatja meg a diákokat és dolgozókat az Erasmus adta lehetőségektől!
Az alapítványokba kiszervezett egyetemek részvételének felfüggesztése az Erasmus+ és Horizont Európa pályázatokban súlyos károkat okozhat hallgatónak, oktatónak, kutatónak, a magyar tudományos életnek, az egész országnak. A kormánynak és a törvényhozásnak késlekedés nélkül el kell fogadnia az Európai Únió által megfogalmazott szempontokat: a közpénzek védelmének szükségességét és a tudományos élet szabadságának biztosítását. Ezek az értékek a mi értékeink és hazánk boldogulásának tényezői is! - hívják fel a figyelmet.
Az FDSZ elvárja, hogy a kormányzat és a törvényhozás a legrövidebb időn belül találjon az EU-nak is elfogadható megoldást!
Szükségesnek tartjuk:
– az aktív politikusok távozását az alapítványokból
– az egyetemeket fenntartó alapítványok működésének átláthatóvá és elszámoltathatóvá tételét
– a kuratóriumok és felügyelőbizottságok tagjainak határozott időre történő megbízását és az egyetemek bevonását a személyek kiválasztásába
– a fenntartó alapítványok és az egyetemek közötti hatáskörmegosztás törvényi újraszabályozását; a szervezeti, működési szabályzatokat az egyetemek szenátusai fogadják el és kizárólagos joguk legyen a rektorválasztás!
Kérjük a hallgatói, egyetemi és tudományos érdekképviseleti szervezeteket, mindannyian nyilvánosan szálljunk síkra a gyors megoldásáért. Minden késedelem jóvátehetetlen károkat okozhat a magyar felsőoktatásnak, az egész országnak!
HÖOK: a felsőoktatás Erasmus nélkül elképzelhetetlen
A felsőoktatás Erasmus nélkül elképzelhetetlen - áll a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében. A HÖOK tudomása szerint az éppen Erasmuson lévő, vagy az idei évben Erasmus mobilitásra készülő hallgatókat feltehetően nem éri hátrány, azonban annak érdekében, hogy ez így maradjon 2024-ben is, a magyar kormánynak és az Európai Uniónak mihamarabb meg kell egyeznie.
A modellváltással kapcsolatban van helye kritikának. A HÖOK is számtalan javaslatot fogalmazott meg az elmúlt években, a hibák rendezése érdekében folytatott vitáknak azonban nem lehet tárgya a hallgatók oktatáshoz vagy egyes szolgáltatásokhoz, például csereprogramokhoz való hozzáférése - tette hozzá a közlemény.
A HÖOK felvette a kapcsolatot a hallgatók európai szintű képviseletét ellátó European Students' Union vezetőivel, továbbá megbeszélést kezdeményez a Európai Bizottság Magyarországi Képviseletével.
"A hallgatók oktatáshoz és hallgatói szolgáltatásokhoz való hozzáférése politikai álláspontokon felül álló kérdés, így valamennyi, a helyzet megoldásáért tenni képes szereplőnek dolgoznia kell azért, hogy a hallgatók számára mihamarabbi megnyugtató megoldást találjunk. Nyomatékosan kérjük az érintett döntéshozókat, hogy találjanak mihamarabb megoldást a helyzetre még a tavaszi pályázati időszak kezdete előtt" - áll a HÖOK Budai Marcell sajtófőnök által jegyzett közleményében.