Arányaiban továbbra is a fővárosban fertőződnek meg a legtöbben a szexuális úton terjedő betegségekben.
Valamivel kevesebb szifiliszes és klamídiás esetet regisztráltak tavaly az egy évvel korábbihoz képest, viszont trippert ötödével többen kaptak el, mint 2017-ben. Többek között ez derül ki az antsz.hu oldalra feltöltött, a szexuális úton terjedő betegségek 2018-as előfordulását összegző előzetes adatokból.
A nemi betegségek közül legtöbben a trippert vagy más néven a gonorreát kapták el tavaly: összesen 1163 esetet jelentettek (2017/1000 fő). A betegek többsége (974) férfi volt, a nők száma 189. A legtöbb eset Hajdú-Bihar, Heves és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében valamint Budapesten volt, főleg a 20-30 év közöttieket érintette.
A korábbinál csaknem 10 százalékkal csökkent tavaly a klamídiások száma: 827-en betegedtek meg, míg 2017-ben 904 volt a számuk. Ezt a kórt is jóval több, 626 férfi kapta el, mint nő (191) és arányaiban a klamídia is főleg a 20-30 évesek körében fordul elő. Területi megoszlásban a lakosság arányához képest itt is a főváros volt a legfertőzöttebb, de sok volt a beteg Baranyában, Somogyban és Hajdú-Bihar megyében is.
A szexuális úton terjedő betegségek közül a szifiliszesek száma is kissé kevesebb volt tavaly, mint egy évvel korábban: 2018-ban 671 esetet regisztráltak, míg 2017-ben 712-t. A férfi betegek száma több mint háromszorosa a nőkének: 517:154. A lakosság arányához képest sokan fertőződtek meg Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj megyében, de ebben az esetben is a legtöbb szifiliszes a fővárosban volt. A szifiliszt legtöbben kicsit később kapják el, mint a másik két nemi betegséget: előfordulási gyakorisága 25-29 év között a legmagasabb.
A gonorrea (tripper, kankó) férfiaknál általában gennyes húgycsőfolyást, nőknél a méhszájból kiinduló gennyes, máskor vízszerű, nyákos folyást eredményez. A betegség gyakran tünetmentesen zajlik, ilyenkor kezelés nélkül marad a beteg, hordozóvá válik, és húgycsőszűkület, terméketlenség alakulhat ki. A klamídia fertőzés napjaink gyakori nemi úton terjedő betegsége. A bakteriális fertőzés a méhszáj gyulladását okozza, de ha a kismedencébe terjed, akkor a petevezető gyulladását, károsodását is előidézheti és akár meddőséghez is vezethet. A leginkább veszélyes nemi betegség a szifilisz (vérbaj), amelynek kórokpzója a Treponema pallidum, egy dugóhúzóra emlékeztető alakú baktérium. Kezeletlenül csaknem minden szervet, az egész szervezetet megtámadja, súlyos szövődményeket okoz, akár évek múltán is súlyos idegrendszeri és belső szervi tünetek alakulhatnak ki.