• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Tisztelgő tudományos ülés és emléktábla-avatás

Hírek Forrás: Weborvos

Száz éve született dr. Farkas Elek, a virológiai hazai megteremtője.

Emléküléssel és emléktábla avatással emlékeztek Budapesten, az Országos Epidemiológiai Központban a száz éve született dr. Farkas Elekre, akit a hazai virológiai megteremtőjeként tart számon a magyar orvostudomány-történet. A Fodor Teremben megtartott tudományos emlékülésen képviseltette magát a 2004-ben elhunyt dr. Farkas Elek családja is.

Dr. Farkas Elek 1935-ben szerzete meg orvosi diplomáját a Pázmány Péter Tudományegyetemen. 1936. október elsején lett tiszteletdíjas orvos az akkori Országos Közegészségügyi Intézet biológiai osztályán. 1941-ben kapta feladatul, hogy az OKI ungvári fiók-intézetében megkezdje a kiütéses tífusz elleni vakcina termelést a világháború következtében kialakult járvány felszámolása céljából. Ebben a munkában dr. Takátsy Gyula és dr. Zoltai Nándor volt a munkatársa. Ennek a vakcinának köszönhetjük, hogy Magyarországon az utolsó Rikettsia prowazekii megbetegedés 1971-ben fordult elő. 1949-ben kapott ideiglenes, majd 1950-től végleges megbízást az OKI virológiai osztály megszervezésére. Ezzel megteremtette a nemzetközi hírű hazai virológiai iskolát.

Prof. Dr. Ivánovics Györggyel elindították a Magyar Mikrobiológiai Társaságot 1951-ben, megalapították az Acta Microbiologica Hungarica folyóiratot 1954-ben. Az élő gyengített kanyaróvírus vakcina kialakítását követően megszervezték a hazai védőoltások megindítását a Járványügyi Osztállyal és a hatóságok támogatásával. Osztályvezetősége alatt több mint 4 millió adag gyermekbénulás vakcina készült (Koch Sándor vezetésével). Kiharcolta az OKI vezetőségével együtt, hogy felépüljön a himlő laboratórium, a lehetséges himlő behurcolás megelőzése céljából, ami 1968-ban kezdett el működni.

Az emlékülésen dr. Melles Márta megnyitójában felidézte dr. Farkas Elek életének főbb állomásait. Dr. Straub Ilona dr. Farkas Elek elkötelezettségét méltatta a virológia iránt. Dr. Berencsi György professzor a pályatársak nevében idézte fel, hogyan is jutott el az egykori Országos Közegészségügyi Intézet himlőlaboratóruma a mai korszerű Nemzeti Biztonsági Laboratóriumig. Dr. Takács Mária előadásában az új és az újonnan megjelenő vírusokkal foglalkozott.

Az emlékülés után a résztvevők az OEK-be vonultak, ahol a II. emeleti egykori víruslaboratóriumi folyosón felavatták dr. Farkas Elek emléktábláját, melyen dr. Paller Judit mb. országos tisztifőorvos is elhelyezte a tiszteletadás koszorúját a pályatársak, a tisztelők, a család mellett .