A kutatás azt célozza, hogy az új gyógyszerek gyorsabban, biztonságosabban és olcsóbban jussanak el a betegekhez.
Több mint egymilliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert a Solvo Biotechnológiai Zrt. által vezetett konzorcium a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban (Ginop), az 1,3 milliárd forintot meghaladó összköltségvetésű projekt keretében a gyógyszeriparhoz kapcsolódó biotechnológiai kutatás-fejlesztést végeznek.
A Solvo, a HR Pharma Kft. és Szegedi Tudományegyetem alkotta konzorcium őssejt alapú hepatociták előállításának kutatását végzi, gyógyszerfejlesztési célokra. A Solvo szerdai közleménye szerint a gyógyszerfejlesztésen belül kötelező és fontos részfeladat azon vizsgálatok elvégzése, amelyek során azt kutatják, hogy a gyógyszermolekula milyen mértékben szívódik fel a bélből, milyen szervekbe jut be, hogyan és milyen mértékben bomlik le, illetve hogyan és mennyi idő alatt ürül ki a szervezetből. A vizsgálatok fontos objektumai a májsejtek. A projekt során a Szegedi Tudományegyetem egyebek mellett új primer humán májsejt-izolálási technológiákat fejleszt ki, valamint új innovatív eljárást, amelyben zsírszövetből izolált őssejtekből májsejteket hoznak létre.
A tájékoztatás szerint az innovatív eljárások új távlatokat nyithatnak, hozzájárulva ahhoz, hogy új gyógyszerek gyorsabban, biztonságosabban és olcsóbban jussanak el a betegekhez.
A pályázat által biztosított forrásokból a Szegedi Tudományegyetemen egyedülálló sejtlaboratóriumot és farmakológiai kutató központot is kialakítanak.