• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Túl sok réz Alzheimer-kórhoz vezethet

Hírek Forrás: MTI

Nincs egyetértés a réz és az Alzheimer-kór összefüggését illetően.

Az étellel bevitt, túl nagy mennyiségű réz hozzájárulhat Alzheimer-kór kialakulásához - állapította meg egy amerikai tanulmány.
A kutatók véleménye azonban megoszlik, mivel más munkák szerint a réz valójában az agyat védi. Az új amerikai kutatás azt tárta fel, hogy az elbutulás okának tartott fehérje eltávolításáért küzdő agy nagy mennyiségű rezet bocsátott ki - idézi a BBC hírszolgálata az amerikai tudományos akadémia lapjában (PNAS) megjelent tanulmányt.

A réz az emberi étrend alapvető alkotóeleme, a szervezetnek szüksége van rá. A vezetékes víz rézcsöveken érkezik, a vörös hús, a kagyló, a zöldségek és a gyümölcsök is jó forrásai ennek a nyomelemnek.

A New York-i Rochester Egyetem kutatócsoportja egereken végzett kísérleteiből arra következtetett, hogy a réz hatással van arra a folyamatra, amellyel a vér az agyat védelmezi. Azoknak az egereknek, amelyeknek ivóvize több rezet tartalmazott, több réz épült be az agyi ereibe. A kutatók szerint ez befolyásolta a védelem működését, azaz megnehezítette, hogy az agy megszabaduljon a beta amyloid nevű fehérjétől. Az Alzheimer-kór egyik jele az amyloidlerakatok kialakulása a pusztuló agyban.

"Úgy tűnik, idővel a réz annyira felhalmozódik, hogy hátráltatja a folyamatot, mely az agyból kiválasztja az amyloid betát. A réz az amyloid termelődését is elősegíti, tehát kétszeres a kár: megakadályozza a kiürülését, miközben fokozza a képződését" - magyarázta Rashid Deane, a kutatás vezetője.

Nincs azonban egyetértés a réz és az Alzheimer-kór összefüggését illetően. A Keele Egyetem biokémikusa, Chris Exley az ellenkező eredményre jutott: "Legutóbbi munkánk során azt fedeztük fel, hogy az öregedéssel és az Alzheimer-kórral csökken az agy teljes rézszintje. Azt is bizonyítottuk, hogy a réz kisebb mennyisége összefügg az agyszövetek kiterjedtebb amyloidlerakódásaival" - kommentálta a tanulmányt Exley.

"Ugyan a friss kutatás segít megérteni, hogyan segíti elő a réz az Alzheimer-kór kialakulását egerekben, az eredményt további kísérleteknek kell megerősíteniük. Túl korai lenne arra következtetni, hogy a normális rézbevitel hatással lenne az emberi Alzheimer-kór kialakulására vagy súlyosbodására - mondta Eric Karran, a brit Alzheimer-kutató Intézet munkatársa.

"A réz a szervezet számára nélkülözhetetlen nyomelem. Ezeket a kutatási eredményeket óvatosan kell fogadni, és nem szabad kizárni a rezet az étrendből. Szerepét további kutatásoknak kell pontosítaniuk" - tett hozzá Doug Brown, a brit Alzheimer Társaság munkatársa.

Legolvasottabb cikkeink