• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Új, 32 millió forint értékű mobil röntgent kapott a kórház

Regionális hírek 2021.05.05 Forrás: orosházi kórház
Új, 32 millió forint értékű mobil röntgent kapott a kórház

Az új röntgen géppel 3 óráról 1 órára csökken a felvételek elkészítésétől az eredmények megszületéséig számított idő.

Egy csúcstechnológiás, 31,8 millió forint értékű mobil röntgen készüléket kapott az orosházi Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézet. A Philips Mobile Diagnost wDR típusú eszköz kompatibilis a kórház Radiológia Osztályán működő képfeldolgozó rendszerrel, ami jelentősen gyorsítja a képanyag feldolgozását és kiértékelését.

A 470 kilogrammos készülék mozgatását elektromotor segíti, amit gombok lenyomásával irányít a kezelő. A könnyen kezelhető, nagyon csendes eszközbe szerelt nagy teljesítményű, tartós akkumulátorok közel 200 röntgenfelvétel elkészítését biztosítják egy töltéssel. A mobil röntgen előnye, hogy a felvételek elkészítéséhez nem kell az ágyban fekvő beteget átvinni a kórház Központi Technológiai Tömbjében található röntgen felvételező helyiségek egyikébe, hanem a kórteremben lehet elvégezni a koponya, csukló, has és mellkas vizsgálatokat.

Az új eszköz a COVID intenzív osztályra került, hisz jelenleg ott van a legnagyobb szükség arra, hogy mielőbb felvételek készüljenek a betegek tüdejéről, ezzel is követve állapotuk alakulását.

Az elkészült képeket digitálisan rögzíti az eszköz beépített számítógépe. A gép egy korábbi kórházi fejlesztésnek köszönhetően wifi kapcsolaton keresztül össze van kötve a radiológiai osztállyal, így automatikusan elküldi a felvételeket az ott dolgozó radiológus orvosnak, aki meg is kezdi a kiértékelést, az eredményt pedig saját leletező rendszerben küldi is vissza az intenzív osztályra. Ezzel rengeteg időt spórolunk – mondja dr. Sebők Edit, a radiológia osztályvezető főorvosa.

Az időfaktor pedig sokat számít a gyógyításban. A régebbi mobil röntgen gépekkel foszforlemezes kazettákra készültek a felvételek, amiket a COVID osztályról való bevitel és kihozatal előtt külön csomagolni kellett. Majd jött a védőruha szabályos és biztonságos levétele, ami legalább 10 percig tart. Ezt követően a kazettákat az osztályról átvitték a radiológiára, ahol külön biztonsági intézkedések mellett előhívták, és csak ezután kezdődhetett az értékelés. Nagyjából 3 óra kellett ahhoz, hogy a felvételek elkészítésétől számítva meglegyenek az eredmények. Az új mobil röntgennel ez maximum 1 órára csökkent.

Az új eszközöket állami beszerzés keretében, a koronavírus-világjárvány elleni védekezés kapcsán az Országos Kórházi Főigazgatóság biztosította.

A képen: Bokor László radiográfus készíti elő a Philips mobil röntgent a Radiológiai Osztály egyik röntgen helyiségében.

Fotó: Melega Krisztián/Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézet, Orosháza