Remélik, hogy a háziorvosok, belgyógyászok, gyógyszerészek "holnaptól finomabbra hangoltan végzik a munkájukat".
Első alkalommal ismertetik széles szakmai közönség előtt a Magyar Hypertonia Társaság napokban megjelent új ajánlásait a magas vérnyomás kezelésére szombaton Debrecenben, a 16. alkalommal megrendezett országos hipertónia napon - mondta a tudományos tanácskozás elnöke az MTI-nek a helyszínen. Páll Dénes professzor, a Debreceni Egyetem (DE) aulájában megtartott, Hipertónia, diabétesz, kardiológia - korszerű gyógyszeres kezelés című tanácskozás kapcsán elmondta: a magas vérnyomás és társbetegségei, a cukor- és szívbetegségek, illetve az érelmeszesedéssel kapcsolatos megbetegedések kezelésének legújabb lehetőségeit ismertetik a szakemberek abban a reményben, hogy a résztvevő háziorvosok, belgyógyászok, gyógyszerészek "holnaptól kicsit másként, finomabbra hangoltan végzik a munkájukat".
A társaság legújabb ajánlásai egyértelművé teszik, hogy a magas vérnyomás kezelésében kombinációs eljárást kell alkalmazni, amelyet már a kezelés megkezdésekor fontos elindítani - magyarázta Páll Dénes.
A professzor szerint ebben jelentős előrelépést jelent, hogy több olyan készítmény áll rendelkezésre, amelyben egy tablettában 2-3 hatóanyag van. Ez azért fontos, mert olyan betegség esetén, amelyre évtizedeken keresztül kell gyógyszert szedni, a betegek együttműködőbbek, ha kevesebb tablettát kell bevenniük.
A professzor tájékoztatása szerint Magyarországon a felnőtt lakosság 44 százaléka, mintegy 3,5 millió ember hipertóniás. Mintegy 1,5 millióról mondható el, hogy minden rendben van, ismert és jól kezelt a vérnyomása. További egy-egymillió embernél vagy nem ismert az egyébként fennálló betegség, vagy ismert, de a kezelésekkel nem sikerült elérni a megcélzott vérnyomásértéket.
Az új irányelvben azt a célt is megfogalmazták, hogy "a vérnyomásmérés helye egyre inkább kikerül a rendelőkből". Megbízhatóbb diagnózis állítható fel ugyanis, ha a páciensek megszokott környezetükben, otthon, vagy a munkahelyen mérik rendszeresen a vérnyomásukat, mint a nagyobb stresszt jelentő orvosi rendelőben - ismertette Páll Dénes professzor.
A debreceni tanácskozás jelentőségét jelzi, hogy azon - egyedülálló módon - részt vesz és előadást tart négy meghatározó orvostársaság, a Magyar Hypertonia Társaság, a Magyar Kardiológusok Társasága, a Magyar Diabetes Társaság és a Magyar Atherosclerosis (érelmeszesedés) Társaság elnöke - tette hozzá.