Minden 16. életévét betöltött látássérült személy jogosult az államilag támogatott látásrehabilitációs szolgáltatás igénybevételére.
Új fejezethez érkezett a látássérültek támogatása Magyarországon - hangsúlyozta az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért felelős államtitkára csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón. Fülöp Attila közölte: januárban lépett életbe az a törvény, amely szerint minden 16. életévét betöltött látássérült személy jogosult az államilag támogatott látásrehabilitációs szolgáltatás igénybevételére.
Ha valakinek sérül a látása, legyen esélye olyan szolgáltatást kapni, amelynek segítségével vissza tud illeszkedni a társadalomba - mondta, hozzátéve: a látássérültek rehabilitációja végső soron az önálló élet lehetőségének megteremtéséről szól. Az ehhez szükséges - évente 600 millió forint összegű - pályázat csütörtök reggel jelent meg a Nemzeti Fogyatékosságügyi- és Szociálpolitikai Központ honlapján - közölte az államtitkár, azt is jelezve, hogy az összeg ötszöröse a korábbi években erre a célra fordított támogatásnak.
Tájékoztatása szerint pályázni március 14-éig lehet a szociálpolitikai központ honlapján, ahol minden további információ is megtalálható. Várják az egyházi és civil szervezetek, valamint alapítványok, egyesületek, szövetségek pályázatait - jelezte Fülöp Attila.
Nagy Sándor, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének elnöke kifejtette: a látássérülés okozta rendkívül nehéz helyzetet kezelni kell, erre a rehabilitációs folyamat kínál lehetőséget. A látásukat felnőttkorban elvesztő emberek nehezen jutnak információkhoz, ezért nehezen tudnak közlekedni és munkát végezni. Az új élethelyzet elsajátításában segít a rehabilitációs folyamat. Példaként említette, hogy a látásukat elvesztőknek meg kell tanulniuk nem látva közlekedni, tisztálkodni, öltözködni, takarítani, rendet rakni, főzni, valamint számítógépet, okoseszközöket használni.
Az új jogszabály és pályázati kiírás ezt könnyíti meg, megteremti a rehabilitáció személyi és anyagi hátterét - hangsúlyozta.
Kedves Éda, a Siketvakok Országos Egyesületének ügyvezetője a többi között arról beszélt, hogy a jogszabály és a pályázat olyan embereket is támogat, akik a látássérültség mellett egyéb fogyatékossággal is élnek, ami rendkívül megnehezíti a kommunikációjukat, információszerzésüket. Programjukban új kommunikációs módszerekre, számítástechnikai és okoseszközök használatára tanítják őket, illetve pszichológiai segítséget is nyújtanak nekik - ismertette. A program egyik legfontosabb elemének nevezte, hogy visszavezessék az érintetteket a munkaerőpiacra.