• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Új gyógyszer a cukorbetegség kezelésére

Hírek Forrás: MTI

A gyógyszer hatásmódja olyan anyagcsere lépéseket tükröz, melyek a vándormadarak hosszú repülésében játszanak szerepet.

A korábbi szerektől teljesen eltérő módon javítja a felnőttkori, 2-típusú cukorbetegséget az az új gyógyszerkészítmény, amelynek forgalomba hozatalát a minap hagyta jóvá az amerikai élelmiszer- és gyógyszerellenőrzési hivatal (FDA). A gyógyszer hatásmódját a kutatók olyan anyagcsere lépések befolyásolásának tulajdonítják, melyek a vándormadarak hosszú repülésének biztosításában játszanak szerepet.

A vándormadarak teljesítménye elképesztő: napokon keresztül repülnek, ilyenkor anyagcseréjük  átalakul. A szárnycsapásokhoz szükséges energiát szinte kizárólag a testükben fölhalmozott zsírok égetéséből nyerik. Ennek a bonyolult folyamatnak része az a változás is, ami emberben a cukorbetegség kezdetén kifejlődik.

A cukorbaj bevezető folyamata az inzulin rezisztencia, ami azt jelenti, hogy a szervezet sejtjeinek a cukor fölhasználásához mind több inzulinra van szüksége. Ez a madarak számára fontos alkalmazkodás a nagy repülőút előtt, az ember számára viszont a cukorbetegség kezdete. Ilyenkor az emberi agyban az idegsejtek közötti összeköttetés biztosításában alapvető szerepet játszó dopamin mennyisége csökken, de a Cycloset névre keresztelt gyógyszer fokozza a dopamin hatást.

Egyelőre nem sikerült pontosan tisztázni, hogy ez a gyógyszermolekula miképpen javítja a cukorbeteg emberek vércukor szintjét, de egyértelmű, hogy ez az idegrendszer dopamin kapcsolatrendszerének fokozásán keresztül érvényesül.

Cukorbeteg állatok vizsgálata azt is jelezte, hogy a készítmény javítja a sejtek anyagcseréjét.

Ráadásul a dopamin a szervezet biológiai órájának szabályozását is befolyásolja. Ennek eredményeként az új gyógyszer reggel, egyetlen alkalommal történő bevétele jól mérhetően csökkenti annak a vércukorszint emelkedésnek a mértékét, ami a reggelitől kezdve a vacsora befejezéséig törvényszerűen bekövetkezik.

Az FDA vezetését az utóbbi években sokat támadták azért, mert a cukorbaj kezelésére engedélyezett gyógyszerek között voltak olyanok, melyek a vércukor szintjét kiválóan befolyásolták, de a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát nem csökkentették, sőt esetleg tovább rontották.

A most forgalomba kerülő készítményt azért engedélyezték kiemelt gyorsasággal, mert nem csak a cukorbetegséget javította, de a vizsgálatban résztvevő, 3000 cukorbeteg szívinfarktus kockázatát is 42 százalékkal mérsékelte.