Főleg az agydaganatok és agyi érrendellenességek operációját segíti az új navigációs rendszer.
Koponyaműtétek végzésénél segíti leginkább a sebészek munkáját a Debreceni Egyetem Idegsebészeti Klinikáján használt új neuronavigációs rendszer.
Az agydaganatok és agyi érrendellenességek operációja során a sebészek folyamatos tájékozódását segíti az a neuronavigációs rendszer, amelyet az „Egységes magas szintű sebészeti ellátás az Euro-régióban" című pályázat részeként szerzett be a Debreceni Egyetem Idegsebészeti Klinikája.
A neuronavigációs rendszerrel a koponyaműtétek az eddigieknél is pontosabban megtervezhetők és elvégezhetők. A beavatkozás előtt készített CT és MR felvételekből háromdimenziós rekonstrukciót állítanak elő. Így közvetlenül a műtét előtt ezt a virtuális modellt a fej helyzetéhez igazítva meghatározhatják az orvosok a feltárás pontos helyét, és a műtét során mindvégig nyomon követhetik a navigációs eszköz helyzetét az agyban.
A tervszerűen végzett, jól előkészített műtét a betegek lábadozási idejét is lerövidíti. A kisméretű, szemmel az egészségestől nem megkülönböztethető elváltozásokat könnyebben megtalálják az orvosok, így pontosan el tudják azt távolítani. Emellett a navigáció révén nagyon precízen tudnak szövettani mintát venni, tumor eltávolításakor pedig a berendezés segíti a sebészt a daganat határainak felderítésében. A csak kis feltárásból – például orron keresztül – végzett műtéteknél a röntgent a navigáció váltotta le, mellyel mindvégig láthatóak a daganatot körülvevő létfontosságú erek és idegek.
A rendszerhez tartozik egy ultrahang készülék is, amellyel a műtét alatt bekövetkező változások is nyomon követhetőek. Egyes – például a beszédközpontot érintő – műtétekhez az agyról készült funkcionális térkép is szükséges, ezért az eddigieknél is szorosabb együttműködés alakult ki az egyetem Képalkotó Diagnosztikai Tanszékével.
A Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 (HURO-ETE) részeként a Nagyváradi Megyei Kórház és a Debreceni Egyetem Klinikai Központja több mint 2 millió euróból közösen valósítja meg az egységes, magas szintű határon átnyúló sebészeti ellátás kialakítását a Bihar-Hajdú-Bihar Eurorégióban.