Az előző autó kiöregedése miatt érkező újjal végre kiegészülhet a neonatológiai rohamkocsi-flotta.
Új, koraszülöttek mentésére és szállítására alkalmas rohamkocsit kapott a Peter Cerny Alapítványi Mentőszolgálat, mégpedig a Budapest Bank, az Orbico Hungary és a Shell Hungary összefogásának köszönhetően. Az évente több mint 4000 koraszülött mentésében segédkező alapítvány speciális rohamkocsiját 2018. október 2-án adták át az alapítvány bázisán - adták hírül az átadás közleményében.
A Peter Cerny Alapítvány a Beteg Koraszülöttek Gyógyításáért mintegy három évtizede végzi áldozatos munkáját ennek a rendkívül esendő és sérülékeny betegcsoportnak a mentése és szállítása terén. Az önkéntes munkájuk, és a kivonulások magas száma - napi 11-12 feladatot teljesítenek, olykor akár 40 felettit is -, feszített tempót diktál. Ehhez nyújt óriási segítséget az új, az alapítvány flottájában szám szerint a hetedik rohamkocsi, amelyet a Budapest Bank, az Orbico Hungary és a Shell Hungary, valamint két, magát megnevezni nem kívánó magánszemély összesen 35 millió forintos adománya segítségével szereztek be.
A rohamkocsi-flotta legfiatalabb tagja 15 év után megújult arculattal, a mentőautókra jellemző sárga alapszín mellett a babákra utaló rózsaszín és kék színárnyalatokkal érkezik. Ezzel segítve a forgalomban közlekedőket, hogy a többi mentőautótól elkülöníthető színe miatt felismerhessék a koraszülött-mentőt, és megértsék, miért megy szirénázva is lassabban és óvatosabban az úton, mint a többi mentőautó.
„Az előző autó kiöregedése miatt érkező újjal végre kiegészülhet a neonatológiai rohamkocsi-flottánk, ami logisztikailag és műszakilag egyaránt könnyebbséget hoz a napi munka szervezésébe. A gyakorlatban mindez annyit jelent, hogy az autóink könnyebben elérhetők, a szülők pedig továbbra is kísérhetik babáikat” – hangsúlyozza az új rohamkocsi előnyeit Dr. Somogyvári Zsolt főorvos, szakmai vezető a Peter Cerny Alapítvány képviselőjeként.
Az adományok segítségével az októbertől „szolgálatba álló” új rohamkocsi fontos küldetést teljesít majd az eddigi működése során több mint 78 ezer esethez kiszálló alapítványi mentőszolgálat tagjaként. „A feladataink egy része tényleges mentés kórházi szülőszobákról, osztályokról, ritkán lakásból, vagy közterületről, amikor egyik kórházból a másikba kell vizsgálatokra (MR, CT, ultrahang, stb.) vinni a 6 kilogramm és 60 centiméteres testméret alatti babákat, életkoruktól függetlenül” – mesél Dr. Somogyvári Zsolt főorvos az új szerzemény várhatóan zajos, és olykor megrendítő hétköznapjairól, kitérve arra is, hogy itt valóban a kicsik életének mentéséről is szó van.
„Ezek a napi történetek sokszor megrázóak, sokszor csodálatos végűek. Mind arról szólnak, hogy szervezettséggel, szakmai tudással, odafigyeléssel, teljes érzelmi jelenléttel, illetve együttérzéssel, gyakran a tudomány határai is átléphetők a babamentés esetében. Szerepelnek közöttük 360-380 grammal születettek, váratlanul a teljes jólétből drámai kimenetelre forduló 3-4 kilós érett újszülöttek, sőt, meghökkentő körülmények között világra jött és megmentett babák is. Példájuk életre szóló tapasztalati és lelkierőt ad az ezen a rendkívüli lemondásokat kívánó orvosi területen dolgozók számára”.
Az 1988 óta a koraszülött-mentésre felesküdött mintegy 300 „cernys” szakember (orvos, nővér, gépkocsivezető, diszpécser, hordágyvivő orvostanhallgató, önkéntes segítők) napi küzdelmének megvan az eredménye: a helyszínen megkezdett elsőként alkalmazott, nemzetközileg is jegyzett innovációs erőfeszítéseik hatására jelentősen javultak a koraszülöttek, és az oxigénhiányban született babák túlélési esélyei. Az újszülött halálozás értéke Magyarországon a korábbi 20 ezrelék feletti értékről 3,4 ezrelékre csökkent.
Ebben a nemes harcban szerencsére többen is igyekeznek segíteni az alapítvány munkáját. Az adózók 1 %-os felajánlásaiban évek óta a 10-20. helyezettek közt szerepelnek 26-27 ezer közhasznú szervezet között, de vezető hazai vállalatok is kiemelt figyelmet szentelnek a szervezet működésének segítésének.