• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

    • Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

      Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

    • Covid-kátyúból kilábaló egynapos sebészeti ellátások

      Covid-kátyúból kilábaló egynapos sebészeti ellátások

Újabb brit beteg, a karanténban tartottak vírusmentesek

Hírek Frissítve 2020.02.13 Forrás: MTI
Újabb brit beteg, a karanténban tartottak vírusmentesek

Távozott szerdán a dél-angliai Brighton kórházából az első olyan brit beteg is, aki felépült a koronavírus-fertőzésből, és csak enyhe tünetei voltak.

Újabb brit állampolgár szervezetében azonosították szerdán az új típusú koronavírust, így a nagy-britanniai megbetegedések száma kilencre emelkedett. Azok közül azonban, akiket az egyik külön e célra létrehozott angliai karanténban tartottak megfigyelés alatt, a szerdán ismertté vált vizsgálati eredmények szerint senki nem fertőződött.

Chris Whitty, az angol tiszti főorvosi szolgálat vezetője szerda esti tájékoztatásában közölte, hogy a kilencedik nagy-britanniai beteg Kínában fertőződött meg a COVID-19 elnevezésű koronavírus-törzzsel. A pácienst a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) szakosított londoni kórházi elkülönítőjében kezelik. Whitty professzor a hivatalos tájékoztatásban több részletre nem tért ki.

A BBC közszolgálati médiatársaság értesülése szerint a beteg a londoni Heathrow repülőtérre érkezett a minap Kínából, nem sokkal ezután észlelte magán a betegség tüneteit, önként jelentkezett kivizsgálásra és a vizsgálat kimutatta szervezetében a COVID-19 vírust.

A brit tisztiorvosi szolgálat azt tanácsolja, hogy bárki, aki az elmúlt 14 napban Kínában, Thaiföldön, Japánban, Dél-Koreában, Hongkongban, Tajvanon, Szingapúrban, Malajziában vagy Makaón járt és köhögéses, lázas tüneteket tapasztal magán, ne mozduljon ki otthonából és értesítse a NHS-t.

A brit kormány két karantént létesített, az egyiket egy északnyugat-angliai kórházban, Liverpool közelében, a másikat a dél-angliai Milton Keynes város konferenciaközpontjában.

Az északnyugat-angliai karanténba eddig 83 olyan brit állampolgárt szállítottak, akik a brit kormány által szervezett külön repülőjáratokkal tértek haza a járvány gócpontjának tekintett kínai Hupej tartományból.

A brit hatóságok szerda esti tájékoztatása szerint mindegyikük vizsgálati lelete negatív, vagyis egyikük sem kapta el a vírust, így várhatóan csütörtökön távozhatnak a kórházi elkülönítőből.

Távozott szerdán a dél-angliai Brighton kórházából az első olyan brit beteg is, aki felépült a koronavírus-fertőzésből. Steve Walsh, akinél csak enyhe tüneteket okozott a vírus, egy szingapúri üzleti konferencián fertőződött meg, utána - még tünetmentesen - egy franciaországi síüdülésen vett részt, ahol 11 további ember, köztük két brightoni körzeti orvos elkapta tőle a fertőzést.

A két fertőződött orvos az elmúlt napokban összesen tizenkét beteget kezelt; őket a brit hatóságok azonosították, felvették velük a kapcsolatot és megkezdték kivizsgálásukat.

A brit egészségügyi minisztérium szerdai tájékoztatása szerint Nagy-Britanniában eddig összesen 1758 embert vizsgáltak meg koronavírus-fertőzés gyanújával, és a szerda este bejelentett esettel együtt kilenc páciens szervezetében mutatták ki a vírus jelenlétét.

 

Rendkívüli nehézségeket jelent a vuhani kórházaknak és dolgozóiknak a járvány

A súlyos tüdőgyulladást okozó koronavírus-járvány elleni küzdelem rendkívüli nehézségeket jelent a járvány kiindulópontjának számító, közép-kínai Vuhanban működő kórházaknak és dolgozóiknak - derül ki a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap internetes oldalán csütörtökön megjelent cikkből. Han Ting, a Peking Hszieho Kórház Vuhanba delegált orvosa a hupeji tartományi kormányzat szerdai sajtótájékoztatón számolt be a küzdelem frontvonalában dolgozó orvosok és ápolók munkakörülményeiről. A védőruházatban dolgozó szakemberek a műszak alatt sem inni, sem enni nem tudnak - mondta, hozzátéve: mivel a mosdóba sem mehetnek el, ezért pelenkát vesznek fel, de tisztálkodni is csak a műszak lejárta után tudnak. A kritikus állapotban lévő betegek ellátását végző ápolók 4-6 órás műszakokban dolgoznak, míg az orvosok 6-8 óránként váltják egymást az intenzív osztályokon.

Ma Hszin, a sanghaji Huasan Kórház igazgatóhelyettese a sajtótájékoztatón elmondta: a védőruházat rendkívül kényelmetlen, a szájmaszk pedig kisebesíti az orvosok és nővérek orrnyergét.

Az ország többi részéről Vuhanba szállított korszerű berendezések kulcsfontosságúak a vírus elleni küzdelemben - jelentette ki az orvos. Miután egyelőre nincs ellenszere a vírusnak, a kezelésben a lélegeztetőgépek és ECMO-készülékek (a tüdő támogatására vagy pótlására szolgáló berendezés) töltik be a legfontosabb szerepet.

Csou Csün, a pekingi Kínai-japán Barátság Kórház párttitkára elmondta: csapata mintegy 15 millió jüan (671 millió forint) értékű berendezést vitt Vuhanba.

Miközben azonban a vuhani kórházakban egyre nagyobb energiát és forrásokat fordítanak a koronavírusos betegekre, a más betegségben szenvedőkre egyre kevesebb figyelem jut. A SCMP beszámolója szerint a Vuhanban sürgős ellátásra szoruló rákbetegek, illetve egyéb egészségügyi problémákkal, például asztmával vagy epilepsziával küzdő páciensek ezrei várakoznak hiába. Közülük sokan elkeseredésükben a kínai Twitterként is ismert Weibo mikroblogon osztják meg panaszaikat.

Jao Co-lin, a sanghaji Kelet-Kína Tanárképző Egyetem egészségügyre szakosodott szociológiaprofesszora a lapnak elmondta: "Kína a nagy kórházak felépítésére helyezte a hangsúlyt a klinikahálózat fejlesztése helyett, emiatt a koronavírus-járványhoz hasonló vészhelyzet esetén csak ezek a nagy kórházak vethetők be a járvány kezelésére, a páciensek számának hirtelen megugrása pedig gyorsan felemészti az összes forrást".

Vuhanban ugyan két ideiglenes kórházat építettek fel kevesebb mint két hét alatt, és további épületeket alakítottak át egészségügyi központokká a fertőzött betegek elkülönítésére, a koronavírusos esetek száma egyre növekszik. Szerda éjfélig ráadásul eddig soha nem látott hirtelen növekedésről számoltak be a hatóságok az egy nappal korábbi adathoz képest. Ez annak tudható be, hogy csütörtöktől az adatokat az új nemzeti protokollal összhangban összesítik, vagyis a klinikai diagnózis - képalkotás, tünetek és epidemiológiai háttér - alapján fertőzöttnek nyilvánított páciensek számát is hozzáadják azokéhoz, akiknek esetében a teszt már egyértelműen kimutatta a vírus jelenlétét. Eszerint Vuhanban csaknem 33 ezer fertőzöttről és 1036 halálos áldozatról adtak számot szerda éjfélig.

Csütörtökön a kínai hadsereg újabb 2600 katonaorvost és ápolót küldött Vuhanba, ahol velük együtt immár a négyezret is meghaladja a 11 milliós városban szolgálatot teljesítő egészségügyi kontingens létszáma - jelentette a CGTN kínai nemzetközi hírcsatorna.

Legolvasottabb cikkeink