A homloklebeny és a talamusz kapcsolatának egyelőre kevéssé ismert jellegzetességeit szeretnék feltárni a díjazott magyar tudósok.
Újabb három magyar kutató, Acsády László idegtudós, Pyber László matematikus és Csibra Gergely pszichológus nyert támogatást az Európai Kutatási Tanács (ERC) rendkívül rangosnak számító pályázatain. Ezzel rekordszámúra, tizenkettőre emelkedett a tavaly sikeresen pályázó magyar tudósok száma - közölte az MTI-vel hétfőn a Magyar Tudományos Akadémia (MTA). A közlemény szerint Magyarország számára a 2016-os év kiemelkedően sikeres volt az ERC által nyújtott kutatási támogatások elnyerésében, korábban kilenc tudós nyert pályázatot Magyarországról. A nyertesek közül hét kutató az akadémiai kutatóhálózatban dolgozik, azon belül hat fő az MTA Lendület programjának korábbi nyertese, ketten pedig a Közép-európai Egyetem (CEU) kutatói.
A most bejelentett további három, szintén 2016-ban pályázó nyertessel együtt az EU 13 új országának összesen 22 ERC pályázati sikeréből 12 Magyarországhoz kötődik, vagyis Magyarország a régió más országaival összehasonlítva továbbra is kiemelkedően eredményes a tanács pályázatain. Mint a közlemény fogalmaz, az ERC egyenként 1,5-3 millió euró (463-926 millió forint) összegű támogatásai világszerte a kutatói kiválóság mércéjének számítanak.
Az Európai Unió régi tagállamaival (EU15) összevetve Magyarország tavaly eredményesebben szerepelt Görögországnál, Norvégiánál, Írországnál és Portugáliánál. Ugyanakkor a sorban Magyarország előtt álló finnek összesen 21 ERC pályázaton nyertek támogatást.
Az elmúlt tíz évben jelentős kutatási eredményeket elérő, vezető kutatók számára kiírt ERC Advanced Grantet nyerte el Acsády László, az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (MTA KOKI) tudományos tanácsadója. A több évesre tervezett kutatással a homloklebeny és a talamusz kapcsolatának egyelőre kevéssé ismert jellegzetességeit szeretnék feltárni a magyar tudósok.
Ugyancsak ERC Advanced Grantet nyert Pyber László, az MTA Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet kutatóprofesszora. Nyertes kutatásának témája egy, a csoportok (azaz szimmetriastruktúrák) növekedésével kapcsolatos új matematikai módszer megalapozása és általánosítása, amely segíthet egyebek mellett a hálózatok elmélete néhány alapproblémájának megoldásában. Magyar és külföldi matematikusokból álló kutatócsoportjával Pyber László a korábbi, elsősorban Babai László nevéhez köthető eredmények tetszőleges dimenziós változatainak kidolgozására vállalkozik.
Az akadémiai kutatóhálózatban dolgozó két kutatón kívül Csibra Gergely, a CEU egyetemi tanára nyert el szintén Advanced Grantet A társas viszonyok és a potenciális társak számontartása és értékelése csecsemőkorban című kutatási témájával - olvasható a közleményben.