• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Újszülött- és gyermekmentő ECMO-program az SE-n

Hírek 2019.12.04 Forrás: Semmelweis Egyetem
Újszülött- és gyermekmentő ECMO-program az SE-n

Az új műtüdővel a súlyos tüdőbetegségben vagy szívbetegségben szenvedő gyerekek szervpótló kezelését tudják elvégezni.

Várhatóan évi 10-15, súlyos állapotú újszülött és gyermek életét mentheti meg a Semmelweis Egyetem I.Sz. Gyermekgyógyászati Klinika által elindított újszülött- és csecsemő ECMO program, amely a klinika által novemberben üzembe helyezett életmentő ECMO-műtüdő készüléknek köszönhetően valósulhat meg. A készülék beszerzését a klinika a BDPST Group ingatlanfejlesztő társaság 34 millió forintos adományából finanszírozta.

Az Extrakorporeális Membrán Oxigenizáció (ECMO-műtüdő) készülék segítségével intenzív osztályos ellátást igénylő súlyos tüdőbetegségben vagy szívbetegségben szenvedő újszülöttek, csecsemők, gyermekek szervpótló kezelését tudják elvégezni a gyerekklinikán. A berendezés segíthet jelentősen csökkenteni a tartós szövődmények kialakulását is a kis betegeknél.

Az ECMO-műtüdő segítségével az életmentő kezelés a korábbinál jóval szélesebb körben, így a csecsemők és újszülöttek számára is elérhető lesz – mondta dr. Szabó Attila, a gyermekklinika igazgatója, klinikai rektorhelyettes. Hozzátette: az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika Újszülött – Csecsemő és Gyermek Intenzív Központja (SE NIC- ITO) egy csoportot állított fel annak érdekében, hogy elindulhasson a magyarországi újszülött- és csecsemő ECMO program a Semmelweis Egyetem keretein belül.

A Fresenius által forgalmazott Xenios ECMO-műtüdő készülék az újszülöttkori betegségeket tekintve a rekeszsérv, a magzatszurok aspirációs szindróma, valamint a tüdőparenchymát érintő fertőzések hatékonyabb kezelését teszi lehetővé. A későbbi életkorban pedig tüdőgyulladás, heveny légzési distress szindróma, illetve egyéb okból kialakuló kifejezett, hagyományos terápiára nem reagáló, oxigenizációs ellátási zavar esetén lehet életmentő a berendezés.

Az ECMO-műtüdő jobb helyre nem is kerülhetett volna, hiszen az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika Intenzív osztályán évente körülbelül 250, a koraszülött osztályon körülbelül 800 gyermek ellátása történik. Mindkét részleg a legmagasabb progresszivitási szinttel rendelkezik, több szakterületen pedig országos központként működik.

Magyarországon a csecsemőhalandóság csökkent az elmúlt években, értéke 3,6 ezrelék. További csökkenés olyan célzott programoktól várható, amelyek ritkábban előforduló, magas halálozási kockázattal járó, de modern kezeléssel teljes gyógyulás reményével kezelhető betegeknek kínálnak korszerű terápiát. Ilyen például a költséges, legmodernebb orvostechnikai eszközöket, valamint különleges jártasságot igénylő ECMO-kezelés. 

Fotó: I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika

Legolvasottabb cikkeink