• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ultrahang nem gyógyítja a szívinfarktust

Hírek Forrás: MTI

Szívinfarktusban a véralvadék gyógyszerrel végzett oldását ultrahang alkalmazásával nem sikerült fokozni.

A nagy reményekkel indított vizsgálat leállításának történetét a Journal of American College of Cardiology: Cardiovascular Interventions közölte. A legtöbb felnőtt világszerte szív- és érrendszeri betegség következtében veszti életét és ennek oka leggyakrabban a koszorúerek elzáródása következtében kialakuló szívizomelhalás, az infarktus. Az utolsó évtizedekben ezt a halálozást jelentősen csökkentették olyan kezelési módok, amikor a véralvadékot gyógyszerek adásával sikerült föloldani. Állatkísérletek pedig azt jelezték, hogy ha ilyenkor alacsony rezgésszámú ultrahangot is sugároznak a kezelt érterületre, a gyógyszer hatása jelentősen fokozódik.

A biztató kísérletes adatok alapján, Detroitban Michael Hudson és munkacsoportja megtervezte és elindította a PLUS vizsgálatot, amelynek lényege az volt, hogy heveny szívinfarktusban, az alvadékot oldó, gyógyszeres kezelés megkezdése után egy óráig, alacsony rezgésszámú ultrahangot is alkalmaznak.

A tudományos vizsgálatok szabályai szerint az infarktus miatt beszállított betegek, véletlenszerű besorolás szerint vagy megkapták a leghatásosabb véralvadékot föloldó gyógyszereket, vagy ehhez még, pluszban - innen a vizsgálat neve - ultrahang-besugárzást is adtak. A terv az volt, hogy 44, megfelelően fölszerelt kórházban 560 beteg kapja ezt a vizsgálati kezelést.

A kutatók azt várták, hogy az ultrahanggal is kiegészített gyógyszeres beavatkozás még jobb eredménnyel jár a koszorúér-elzáródás során, mint a gyógyszer önmagában. Az első 150 beteg kezelésének értékelése azonban csalódást okozott.

Az elzáródott koszorúeret az eseteknek csaknem a felében sikerült igen hatásosan kinyitni, de a két betegcsoport között nem volt értékelhető különbség. A beavatkozás utáni hónapban sem bizonyult jobbnak az ultrahanggal is megtoldott kezelés. A PLUS tanulmányt ezért leállították.

Az ultrahanggal kiegészített alvadékoldás esetén csak az EKG-eltérések javultak kifejezettebben. A kutatók óvatosan úgy nyilatkoztak, hogy ez talán azt jelenti: lehetnek olyan betegek, akik mégis nyernek ezzel a kombinált kezeléssel.