A big data és hálózatelemzési módszerek, valamint a mobilegészségügy forradalmasítani fogják az egészségügyi ellátást, sokan egyenesen az adatvezérelt orvoslás, az adatvezérelt egészségügy koráról beszélnek, és a megváltás lehetőségét látják benne. A Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központja kiváló európai műhelyekkel közösen vesz részt az új, innovatív módszereket kutató, 7 millió eurós IMI2 projektben 2019. január végéig - közölte az intézmény.
A big data a jövő tudománya. A rendelkezésre álló óriási adattenger és az idáig feltérképezetlen adatbázisok a technológiai robbanásnak és új programoknak köszönhetően megművelhetővé váltak. Big data-nak nevezzük a nagyméretű adathalmazokat, amelyekből direkt és indirekt, látható és láthatatlan összefüggések rajzolódhatnak ki. A rengeteg adatot a szakértők adatbányász módszerekkel strukturálják, majd grafikai szoftverek segítségével vizualizálják. Ezt a folyamatot nevezzük hálózatelemzésnek.
Pár évvel ezelőtt a big data vagy az adatbányászat szavak legfeljebb kutatói-tanácsadói körökben voltak használatosak a magyar egészségügyben, míg ma sokan az egyik legnagyobb szakmai potenciálként tekintenek ezekre a megoldásokra itthon és világszerte. A big data módszerek segítségével a rendelkezésre álló adattengerből olyan következtetések vonhatók le, amelyek klinikai visszacsatolása megváltoztathatja egy-egy beteg kezelését, gyógyulását és a hosszú távú életminőségét. Az adat így akár életet is menthet.
Az innovációban rejlő lehetőségek a döntéshozók érdeklődését is felkeltették mind európai, mind magyarországi szinten.
„Az informatikailag könnyen kezelhető adatbázisokat korábban legfeljebb ellenőrzésre, alapszintű tervezésre, egyedi szakmai kutatások céljaira használták. Ennek gyakorlata 2010-től megváltozott, és Magyarország nemzetközileg is figyelemfelkeltő eredményeket ért el a rendszerfejlesztési és menedzsmentkontroll célú adatbányászati technikák intézményes bevezetésében és alkalmazásában" – mondta Dr. Szócska Miklós egyetemi docens, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának igazgatója.
Az itthoni elektronikus közigazgatási és e-egészségügyi fejlesztések például már 1-1,5 éves távlaton belül összekötik az adatbázisokat és az ellátórendszert: azaz a big data egészségügyi forradalma rövidesen elkezdődik.
„Itt az idő, hogy adatguberálás és lomizás, valamint az adatok üveggyöngyért történő cserekereskedelmének kisipari megközelítését felülírja egy XXI. századi egészségügyi adatstratégia"– hívta fel a figyelmet Dr. Szócska Miklós.
Az Innovative Medicines Initiative 2 (IMI2) uniós program keretében 2015-ben indult „Big Data for Better Outcomes (BD4BO)" alprogram egy új mérföldkövet jelent az egészségügyi innováció területén európai szinten. A program középpontjában olyan betegség-specifikus projektek állnak, amelyeknek célja, hogy az adott területen új, innovatív terápiákat és gyógyszereket fejlesszenek ki. A most induló 7 millió eurós „DO-IT" projekt feladata pedig ezen betegség-specifikus projektek big data szempontú támogatása, hogy megteremtse a jövő egészségügyét és az egészségügy jövőjét.
A Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központja a London School of Economics vezetése mellett 36 konzorciumi partnerrel együtt vesz részt a „DO-IT" projekt munkájában. A konzorcium fő célkitűzése a big data megoldások használatának elterjesztése, az ebből származó jobb eredmények elérése, innovatív eljárásmódok - és ezáltal hatékonyabb egészségügyi rendszerek - kidolgozása. Az Egészségügyi Menedzserképző Központ a projekten belül egyrészről egy külön munkacsoport feladatkörébe tartozó háttértudástár kialakításáért és üzemeltetéséért felel, másfelől vezeti a nemzetközi tudásmegosztásért felelős munkacsoportot.