• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Veszélyben a társadalmi szerepvállalás

Hírek Forrás: Világgazdaság

A gyógyszergyártásban érdekelt vállalatok társadalmi szerepvállalása hallgatólagosan átvesz számos állami kötelezettséget.

A jelenlegi körülmények között a gyógyszeripari társadalmi szerepvállalás komoly veszélybe kerülhet az iparágra vonatkozó törvényhozás jogszabályai hatásainak következtében. A gyógyszer-gazdaságossági törvény kihatásai a hazai gyártók versenyképességének súlyos romlásához, akár a hazai gyártás ellehetetlenüléséhez, foglalkoztatási problémákhoz is vezethetnek - írja Beke Zsuzsa, a Richter Gedeon Nyrt. PR-vezetője a Világgazdaság összeállításában. Csupán a gyógyszerkasszába történő befizetés (a 12 százalékos adó), valamint az orvoslátogatók regisztrációs díja 4 milliárd forint kiesést okoz csak a Richternek, hazai gyártói szinten pedig 20 milliárdot. A várható belföldi árbevétel-csökkenés, a romló versenyképesség kedvezőtlen hatásai bizonyára érinteni fogják a cégek támogatásra szánt ráfordításait is.


Azon vállalatokat, amelyek gyártói és k+f tevékenységüket, valamint beruházásaikat idehaza valósítják meg, igen érzékenyen érinti a jelenlegi szabályozás. Hiszen a betegek és az állam mellett elsősorban az ő érdekük, hogy a magyar gyógyszeripar a jövőben is a nemzetgazdaság egyik húzóágazata lehessen, hozzájárulva ezáltal hazánk versenyképességének megőrzéséhez.

 Az 1901-ben alapított Richter Magyarországon – mára egyedüliként – külföldi szakmai befektető nélkül, magyar irányítással működő regionális multinacionális cég. Magyarországon több mint ötezer embernek ad munkát, hazánkban folytat kutatás-fejlesztési tevékenységet. (Utóbbira a kelet-közép-európai régió cégei közül a legtöbbet költi.) Alapvető érdeke tehát, hogy társadalmi felelősségtudatától vezérelve felkarolja – elsősorban a hazai természettudományos – oktatás és az egészségügy támogatását.


A magyarországi gyógyszercégekre vonatkozó új jogszabályok kedvezőtlen következményei nyomán azonban fevetődik a kérdés: amit a költségvetés elveszt a réven, visszanyeri-e a vámon? Tudunk-e áldozni és mennyit 2007-ben az oktatás és az egészségügy támogatására a társadalmi szerepvállalás költségkeretének ilyen mértékű beszűkülése mellett - teszi fel a kérdést a szerző.


Hogyan érinti a gyártók társadalmi szerepvállalását az új gyógyszer-gazdaságossági törvény? - Öt cégvezető válaszol


Ki támogatja majd az orvosok képzését?