• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Veszélyesebb a látáskieséssel járó TIA

Hírek Forrás: Weborvos

A betegek úgy érzik, mintha fekete vagy szürke lepel hullana a szemükre.

A stroke előszobájának is nevezett TIA bár múló tünetekkel jár, fontos, hogy komolyan vegyük, hiszen súlyos problémákat is jelezhet. A betegség figyelmeztető tünetei jellegzetesek, ám egy nemrégiben készült japán tanulmány szerint amennyiben látászavarral is jár, sokan csak lassan részesülnek megfelelő ellátásban. Ennek miértjéről és veszélyeiről dr. Banga Péter, a Trombózisközpont érsebésze beszélt.

Mi az a TIA?
TIA (tranziens ischemiás attack) egy rövid ideig tartó, 24 órán belül maradéktalanul megszűnő neurológiai tünetegyüttest jelent, amely szinte azonos a szélütésével: bénulás, beszédzavar, vagy akár rövid ideig tartó látásvesztés. Ezeknek oka, lehet például, a nyaki verőér szűkületéből elszabaduló apró meszes darabka, vagy az azon képződő apró vérrög. A nyaki érből elszabaduló apró rög az áramlásba bekerülve az arteria carotis interna (ACI) bármelyik ágába bekerülhet. Az áramlás néha magától helyreáll, így a tünetek gyakran csak pár másodpercig vagy pár percig tartanak. Egy ilyen tünet után két héten belül nagy esély van arra, hogy egy újabb, esetleg jóval nagyobb rög szabaduljon el, és szélütést, maradandó bénulást okozhat.

A TIA és a látászavar
„A vérellátási hiány érintheti az agykéreg mozgásért felelős részét, de akár a szemet, illetve a szemben lévő, oxigénhiányra rendkívül érzékeny ideghártyát is. A rövid ideig tartó, egyoldali látászavart hívjuk amaurosis fugaxnak. A betegek egy része azt mondja, hogy olyan érzés, minta egy fekete vagy szürke lepel hullana a szemükre, de előfordulhat más típusú látászavar: mozgó folt vagy csík, kieső folt."- mondja dr. Banga Péter, a Trombózisközpont érsebésze.

Egy most megjelent japán közlemény, felhívja a figyelmet, hogy azok a TIA-t elszenvedett betegek, akiknek a tünetei a látást érintik, lassabban kerülnek megfelelő ellátásra. Ezek a tünetek, az összes TIA-s esetek negyed-ötöd részét adják csak, és más kórképekkel összetéveszthetőek, pl. migrénnel, vasculitis-szel, érgörccsel.

Ezen betegek általában nem stroke centrumba kerülnek, hanem a szemészetre, így a kellő ellátás, kivizsgálás késik, vagy elmarad. Így, amennyiben valakinél rövid ideig tartó látásvesztés alakul ki, fontos, hogy mielőbb megtörténjen a nyaki erek vizsgálata (általában ultrahangos vizsgálata) is, hogy megfelelő kezeléssel meg lehessen előzni egy esetleges későbbi szélütést.

Legolvasottabb cikkeink