Az augusztus 21-ig látogatható kiállításhoz a Fővárosi Önkormányzat, az UNICEF hivatalos helyi partnere biztosított helyszínt, támogatást.
A háború súlyos hatással van a gyermekek és gondviselőik jóllétére és mentális egészségére. Egy 2024. júniusi kutatás[1] eredményei rámutatnak a gyermekekre háruló súlyos pszichológiai következményekre: a válaszadók egyharmada számolt be arról, hogy gyermeküknél pszichoszociális stressz jelei mutatkoznak, mint az alvászavar, kontroll vesztettség, szociális elidegenedés vagy a közöny.
Magyarországon jelenleg több mint 60 ezer menekült, vagy menekült helyzetben levő ukrán állampolgár tartózkodik, többségében nők és gyermekek, akiket a fegyveres konfliktus biztonságuktól és alapvető jogaiktól fosztott meg.
Az UNICEF Regionális Ukrán Menekültprogram Magyarországi Irodája és helyi partnere, a Magyar Református Szeretetszolgálat 2022 óta dolgozik azon, hogy megkönnyítse a menekültek és a helyi hátrányos helyzetű gyerekek oktatáshoz, illetve egészségügyhöz, gyermekvédelmi szolgáltatásokhoz való hozzáférését. Céljuk emellett az is, hogy segítsék a háborús területekről érkező, sok esetben traumatizált gyermekek pszichés sebeinek gyógyulását.
A Magyar Református Szeretetszolgálat és az UNICEF a menekültként élő ukrajnai gyermekek szükségleteire és a közös segítségnyújtásra történő figyelemfelhívás részeként felkavaró kiállítást hozott létre Budapesten, a Városháza parkban. A gyermekalkotók és hivatalos fotósok segítségével olyan fotómontázsokat alkottak, amelyek Ukrajnában, háborús övezetben készült képekből, valamint a fegyveres harcok elől menekülő gyermekek által, többségében rajzterápiás foglalkozásokon született rajzokból állnak. Tizenkilenc gyermekrajz került összeszerkesztésre tizenkilenc helyszíni fotóval, feszültséget teremtve a háború pusztítását bemutató képek és a gyermeki játékos őszinteség között.
A rajzterápiás foglalkozások – ahogyan az ukrajnai gyerekek számára nyújtott további mentálhigiénés programok is – hatékony segítséget jelentenek a gyógyulásban, az átélt traumák feldolgozásában és a lelki ellenállóképesség erősítésében.
Az augusztus 21-ig látogatható kiállítás megvalósításához a Fővárosi Önkormányzat, az UNICEF hivatalos helyi partnere biztosított helyszínt és támogatást.