KDNP: politikai érdekből születik törvény a kötelező egészségbiztosításról.
Politikai érdekből, a kormánykoalíció egyben tartása érdekében teljesen zavaros törvény születik a kötelező egészségbiztosításról - jelentette ki Nagy Kálmán, a KDNP országgyűlési képviselője csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.
Az ellenzéki politikus annak kapcsán fejtette ki álláspontját, hogy szerdán az egészségügyi bizottság általános vitára alkalmasnak találta az egészségbiztosítási pénztárakról és a kötelező egészségbiztosítás természetbeni ellátásai igénybevételének rendjéről szóló törvénytervezetet.
A törvénytervezet egyik hibájának nevezte a KDNP-s képviselő, hogy nem szerepelnek benne társadalmi prioritások, és a tervezet, véleménye szerint, adatvédelmi szempontból is kifogásolható. Hozzátette: a kormány nem fogja tudni megakadályozni, hogy valaki ne gyűjtsön adatot, akár indirekt formában is.
A kereszténydemokraták szakpolitikusa kiemelte, hogy az Egészségügyi Minisztérium államtitkára a szerdai bizottsági ülésen elismerte: ez a tervezet nem hoz plusz pénzt a rendszerbe. Mint mondta, a kormány azzal magyarázza a magánbiztosítás szükségességét, hogy "bizonyosfajta biztosítói szakértelmet hoznak be a rendszerbe".
A képviselő hangsúlyozta azt is, hogy a volumenkorlátot a javaslat értelmében a biztosító határozza majd meg. Véleménye szerint ha a volumenkorláton felüli teljesítményt kifizeti majd a biztosító, akkor oda a biztosítási pénztár alaptőkéje.
Nagy Kálmán közölte: a javaslat értelmében a kórházaknak kell majd versenyezniük a betegkért, de, mint mondta, a kormány a kórházakat tönkretette, hiszen eszközfejlesztésre sincs pénzük.
A KDNP felszólítja a civil szervezeteket, a szakszervezeteket, az egyházi közösségeket, a rendvédelmi szerveket, a vasutasokat, hogy saját érdekükben "védekezzenek", ne lépjenek be olyan rendszerbe, amelyiknek nincs hatékonyan működő háttere - fogalmazott.
Az ellenzéki képviselő az MTI kérdésére elmondta: a KDNP kész arra, hogy odaálljon a biztosítók elé, és azt mondja az embereknek: "Ezt a biztosítót nem!" Mint hangsúlyozta, előfordulhat olyan helyzet, hogy a biztosítók a befektetett vagyonukból a rendszer visszaalakítását fogják finanszírozni.