A méhek jelenthetik a kulcsot az újfajta antibiotikumok kifejlesztéséhez - állapították meg ausztrál kutatók.
Az ausztráliai Macquarie egyetem kutatócsoportja ígéretes eredményeket mutatott fel az úgynevezett bioprospecting területén. Bioprospecting-nek nevezik a kutatást olyan hatóanyagok után, melyeket az élő szervezetek termelnek és orvosi célra felhasználhatók. Az eddigi vizsgálatok szerint a rovarok jelenthetik a kulcsot a hatékonyabb és sokoldalúbb antibiotikumok kifejlesztéséhez.
A közösségben élő rovarok ebből a szempontból még fontosabbak, ugyanis a "rovarállam" ideális feltételeket teremt a betegségek terjedéséhez. A rovarközösséget a túlnépesedés és a csekély genetikai variáció jellemzi, ami a járványok lefolyását csak gyorsítja.
Ahhoz, hogy ilyen körülmények között életben maradjanak, a rovaroknak olyan módszereket kellett kifejleszteniük, amelyek feltartóztatják a betegségeket. Ehhez olyan anyagokat kell kiválasztaniuk, amelyek gátolják a gombák és baktériumok terjedését.
Maga a védekező mechanizmus már ismert volt, ugyanakkor azt nem vizsgálták, vajon egy közösség mérete hogyan befolyásolja annak erősségét. Az ausztrál kutatók eredményei azt mutatják, hogy szoros kapcsolat van a csoport nagysága, a genetikai rokonság és a jobb védekező mechanizmus között.
A tudósok most a rokon fajokra, például a darazsakra, illetve a fél-szociális közösségekre is ki akarják terjeszteni a vizsgálatot.