A nők általában jobban alszanak partnerük nélkül, míg a férfiaknál ez éppen fordítva van.
Egy csuklóra szerelt készülék pontos adatokat szolgáltatott a kísérleti alanyok alvásáról, illetve ébrenlétéről. A készülék mérései és a szubjektív megállapítások is azt mutatták, hogy a nők sokkal érzékenyebben reagálnak az alvás során partnerük jelenlétére. A férfiak ugyanakkor sokkal rosszabbul alszanak partnernőjük nélkül. Ha együtt aludtak, akkor a férfiak általában igen vidáman ébredtek - írja John Dittami, aki szerint evolúciós okai vannak, hogy a nő az alvás során sokkal befolyásolhatóbb.
Az alvás az őskortól fogva egészen a modern korig csoportokban zajlott, csak a modern kor hozta létre a dupla ágyat, és alakította ki a magánszféra és az intimitás magatartásszabályait. A nagy kivételt a mai napig az anya-gyerek kapcsolat jelenti. "A férfiban nem alakult ki ez az érzékenység, ő továbbra is úgy reagál a páros alvásra, mint a csoportos alvásra, amelynek során teljes biztonságban érzi magát", - állítja a tanulmány.
A vizsgálat másik része azt fejtegeti, hogy a mai világ a korán ébredőké, miközben az emberek 80 százaléka inkább esti, éjszakai típus. Az emberiség háromnegyed része így arra kényszerül, hogy korán keljen és alkalmazkodjon a számára kellemetlen szociális időhöz. A kutatók azt vizsgálták, hogyan reagálnak férfiak és nők erre az időbeosztásra. Az eredmény megint az volt, hogy a nők érzékenyebbek, több szabadidőre és pihenésre volt szükségük a hétvégén, hogy regenerálódjanak. Ez azt jelenti, hogy a nők belső órája erősebben reagált a környezeti változásokra, mint a férfiaké - olvasható a Die Welt Onlineban.