• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Botox védőoltás a láthatáron

Hírek a nagyvilágból Forrás: MTI - Panoráma

Amerikai szuperlaboratóriumi környezetben fiatal nemzetközi kutatócsoport részleteiben is tisztázta az ezredforduló legfélelmetesebb biológiai fegyvere, a botulinum neurotoxin idegméreg hatásmechanizmusát.

A pontos ismeretek alapján akár védőoltás kifejlesztésére is van kilátás.

Rongsheng Jin frissen doktorált kutató és két Németországból, a Hannoveri Orvosegyetemről érkezett kollégája, Andreas Rummel a Stanford Egyetem vonzáskörzetében, Axel T. Brunger professzor laboratóriumában kutatták a kolbász-méreg idegsejtekre gyakorolt hatását.

Sikerült lefényképezniük a neuron sejtfalán átjutó idegmérget és a Nature című amerikai tudományos folyóirat dec. 13-i világhálós kiadásában publikálták kutatási eredményeiket.

A Nature című folyóiratban a Stanford kísérlettel egyidejűleg a Scripps kutatóintézet független tanulmánya is megjelenet, mindkettőben röntgen-kristallográfiás technikával készített, három dimenziós fényképeken mutatták be, hogy a botulinum neurotoxin atomi szinten hogyan kapcsolódik az idegsejtek felületén a speciális protein receptorokhoz.

A kutatók azt vették észre, hogy az idegméreg kihasználja az idegsejtek kémiai jelzőrendszerének mechanizmusát. Az idegsejtekből kis fehérje-lipid zsákocskák szállítják a felszínre a kémiai ingerületátvivő anyagokat, más néven neurotranszmittereket, melyek a felszínen kiszabadulnak. A kiürült zsákocskákat az idegsejtek beszívják és újra felhasználják. A botulinum-toxin a zsákocskák fontos anyagához, a synaptotagminhez kapcsolódik, és a zsákba burkolózva "szökik be" a sejtbe. Aztán a sejten belül kiszabadulva megakadályozza az izmok összehúzódását kiváltó acetylcholin ingerületátvivő anyag felszabadulását, s a környező izomzat mozdulatlanná bénul.

Brunger professzor csapata felfedezte, hogy a botulinum-toxin molekulaszerkezetében elegendő egyetlen aminosavat megváltoztatni, és annak mérgező hatása jelentősen csökken. A felfedezés valószínűsíti, hogy olyan anyagot is lehet majd tervezni, ami teljesen megakadályozza, hogy a méreg átjusson az idegsejtek felületén.