Soha nem látott részletességű, háromdimenziós térképsorozatot készítettek arról, hogy 21 ezer gén hol fejeződik ki az egerek agyában.
Ed Lein (Allen Institute Brain Science, Seattle, USA) és munkatársai a gének kifejeződését úgynevezett "in situ hibridizációs technikával" vizsgálták, melynek során a vékony agyszeleteket kémiailag felcímkézett RNS vegyületekben áztatták, és ezek a vegyületek az éppen kifejeződött gének által előállított messenger RNS szekvenciákhoz kötődtek.
A 85 millió agyszelet fénykép elkészítéséhez a kutatók - amennyire lehetett - teljesen egyforma hím egereket tenyésztettek, és mivel a gén kifejeződés a nemtől, életkortól és a napszaktól is függ, mindegyiküket életüknek azonos napjában és órájában áldozták fel. A fényképalbum megtekintéséhez külön szoftvert kell letölteni, és az agytérkép olyan részletes, hogy a képeken az agysejtek is láthatók.
Az egyik meglepetés az volt, hogy a tanulmányozott 21 ezer gén több mint 80 százaléka kifejeződött valahol az agyban. Voltak "háztartás vezető gének", amelyek minden agyterületen előfordultak, mások viszont csak kisebb sejtcsoportokban játszottak szerepet. A képek eddig ismeretlen sejtcsoportosulásokat, más módszerekkel nem felismerhető finom agyi szerkezeteket mutatnak, amelyek megmagyarázása hosszú időre munkát ad majd a neurológusoknak - idézte a kutatók hároméves munkájának a Nature című amerikai tudományos folyóiratban közölt leírását a New Scientist című angol tudományos folyóirat online kiadásában.