Gyógyszerek ingyen, receptdíjak elengedve?
– jól járhat a német beteg, ha generikumot írat fel.
Ulrich Dietz, az egészségügyi minisztérium gyógyszerellátásért felelős részlegének vezetője egy kölni konferencián kijelentette: a gyógyszertakarékossági törvény felhatalmazza a betegbiztosítókat az árküszöbök csökkentésére, és a betegek által a generikumokért fizetett önrész elengedésére.
Megfigyelők szerint a kormány kezdeményezése annak elismerése, hogy a betegbiztosítók nem tudták továbbadni [a fogyasztók javára fordítani] megtakarításaikat, amelyekre a gyógyszerszállítókkal kötött megállapodások során tettek szert – a tapasztalatok szerint ugyanis csak jelentéktelen mértékű árengedményeket sikerült elérniük.
Ha az átlagos gyógyszertámogatási árakat az olcsóbb szerek áraira alapoznák, a gyártóknak is csökkenteniük kellene áraikat, hogy ezzel mérsékeljék a különbséget a gyógyszertári és a rögzített szerződéses árak közt, eképpen pedig többek számára tegyék hozzáférhetővé termékeiket – írja a Scrip.
Dietz szerint az olcsó gyógyszerek támogatásának megszűnése hozzájárul majd „a német betegek mentalitásának" megváltozásához – akik, úgymond, szemlátomást többre becsülik a márkás gyógyszereket, s inkább a legújabb, legdrágább termékeket szednék. Az egészségpénztárak tájékoztathatják majd a betegeket, mely szerekhez nem kell önrészt fizetniük, s tehetik ezt [t. i. a biztosítók] a receptköteles gyógyszerekre vonatkozó forgalmazási szabályok megsértése nélkül – közölte a főtisztviselő.
Álláspontja szerint az orvosok is jobban járnának, ha betegeik pontosabban tudnák, mibe kerül gyógyszerelésük: így az is ritkábban fordulna elő, hogy [t.i. az orvosok] áthágják gyógyszerrendelési limitjeiket.
A betegbiztosítók kedvezően reagáltak Dietz szavaira, bár a második legnagyobb német egészségpénztár (AOK) első embere, Dr. Hans Jürgen Ahrens közölte az Ärzte Blatt-tal, hogy a biztosítóknak még meg kell vizsgálniuk, vajon megéri-e a számukra, ha eltekintenek az 5 eurós receptdíjtól, és fizetik a generikum teljes költségét.