A társadalom jobbmódú – ez gyakran magasabb iskolai végzettséget is jelentő – rétegeiben ritkábban fordulnak elő szív- és érbetegségek.
![]() |
Az előbbi tényezőt kiiktatná, ha tudhatnánk, hogy milyen gyakori a coronaria sclerosis a magasabban iskolázott és a kevesebb osztályt végzett fiatalok között, mielőtt a betegség panaszokhoz vezetne. A CARDIA (Coronary Artery Risk Development in Young Adults) tanulmány – többek között – azt vizsgálta, hogy a még tüneteket nem okozó, de már elinduló koszorúérbetegségre utaló coronaria artéria kalcium (CAC) megjelenése és az iskolai végzettség között van-e összefüggés.
Lijing L. Yan (Northwestern Univ., Chicago, IL, USA) és munkatársai 2913 egészséges, fiatal ember adatait értékelték, akik négy amerikai nagyvárosban éltek a vizsgálat kezdetén. Induláskor - 1985-86-ban - az életkoruk 18-30 év között volt. A gondos vizsgálat és részletes adatfelvétel után az önként jelentkező alanyok egészségügyi állapotát tizenöt éven keresztül követték. A 15. évben két alkalommal történt komputeres tomográfia a koszorúerekben esetleg megjelenő mész kimutatására. Ugyanekkor értékelték a megfigyelt személyek iskolai végzettségét is, akiket ennek alapján öt csoportba osztottak.
Az első csoportba azok kerültek, akik nem végeztek középiskolát, a második tagjainak középiskolai végzettsége volt, a következő csoportba azok kerültek, akik elkezdtek valamilyen főiskolát, a negyedikben lévők ténylegesen diplomások voltak, végül a legfelső csoportot azok képezték, akik az egyetemi végzettségnél is magasabb iskolázottsággal büszkélkedhettek.
A koszorúér-mész előfordulása négyszerte gyakoribb volt a legalacsonyabb iskolázottságú fiatalok között, mint egyetemi diplománál is magasabb képzettség esetén. A statisztikailag igen jelentős különbség akkor is megmaradt, ha az adatokat a különböző, egyéb kockázati tényezők szerint módosították. A koszorúér-kalcium prevalenciája párhuzamosan követte az iskolázottságot.
A szerzők hangsúlyozzák, hogy a koszorúerekben kimutatható kalcium megjelenésében ugyan nyilvánvalóan van szerepe a már jól ismert kockázati tényezőknek, de az iskolázottság és a pre-klinikai koszorúérbetegség között észlelhető kapcsolat további rizikófaktorok létezésére utal és az ilyen irányú vizsgálatok kiterjesztését igényli.
(Forrás: JAMA, 2006, 295:1793-1800)