• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Oltással a szenvedélybetegségek ellen?

Hírek a nagyvilágból Forrás: MTI-Panoráma

Szenvedélybetegeket segítséggel, gyógyszergyártókat milliárdos üzletekkel kecsegtet, hogy kutatók dolgoznak egyes oltóanyagok előállításán.

Ezek alkalmasak a leginkább elterjedt szenvedélyek, mindenekelőtt a dohányzás leküzdésére.

"Legkésőbb három év múlva piacon lesz az első ilyen készítmény" - mondta bizakodóan Frank Vocci, az amerikai National Institute on Drug Abuse (Országos Drogellenes Intézet) vezetője. A dohányzás elleni szérummal jelenleg már nagyarányú kísérletek folynak, de nem mindenki hisz egy oltás eredményességében. A függőség ugyanis jóval több egyszerű fizikai jelenségnél - figyelmeztetnek tanácsadók.

A legújabb statisztikai adatok szerint egyedül csak Németországban évente száznegyven ezren halnak meg dohányzás következtében, a népesség 33 százaléka pedig nikotinfüggő. Ehhez járul még mintegy 300 000 ember, akik drogot fogyasztanak. Rajtuk is akar Vocci kokain- és heroinellenes oltással segíteni. Az "össznépi drog", az alkohol ellen egyelőre még nincs kilátás védőoltásra.

Ami a dohányzást illeti, szokatlan párosítással sikerült az áttörés a kutatóknak: a nikotin molekuláját valamilyen kórokozó, például kolerabaktérium fehérjéjével elegyítették. Így azután a kísérleti személyek az új molekulapárossal történt beoltásuk után nemcsak kolera ellen lettek immunisak, hanem az oltóanyag a nikotin hatását is blokkolta szervezetükben.

Az első szakaszban a nikotinfüggők beoltását tervezik. A dohányos minden hónapban beoltathatja magát háziorvosával, hogy szervezete egyre több nikotinellenes antitestet termeljen. Ha ezzel egyidejűleg kevesebbet dohányzik, akkor a kutatók szerint néhány hónap leforgása alatt elvonási tünetek jelentkezése nélkül is megszabadulhat a parázsló cigarettacsikkektől.

A szenvedélybetegségek szakértői ennek ellenére óvnak a túlzott reményektől. "Nem hinném, hogy tisztán csak gyógyszeres kezelés segítene" - mondta Gabriele Fischer, a bécsi egyetem szenvedélybetegség kutatási és terápiai részlegének vezetője. Szenvedélybetegségeknél a pszichikai állapot legalább olyan fontos szerepet játszik, mint a fizikai. A kórt összességében kell látnunk és kezelnünk - mutatott rá Fischer.

Tudományos felismerések támasztják alá az ehhez hasonló véleményeket. Orvosok rájöttek arra, hogy bármi legyen is a szenvedélybetegség, hasonló jelenségek lépnek fel a központi idegrendszerben, függetlenül attól, hogy a páciens heroin vagy komputer függő.