Az enyhe járványidőszak miatt több mint tízmillió influenza elleni oltás maradt vissza az Egyesült Államokban, de ezek alkalmazhatósági ideje június 30-án lejár, s ezért a törvény szerint meg kell semmisíteni, noha még évekig felhasználhatóak lennének.
Száztízmillió adag készült, amire eddig még sosem volt példa, ám több mint tízmillió megmaradt, s bár minden évben szó van arról, hogy az orvosok megtarthassák a régi adagokat, amíg nem érkeztek meg az újak, a lejárati idő módosításával szegény országoknak adták át a maradékot, hiszen az efféle vakcinák a hivatalosan megállapított lejárati idő után is minimum 1-2, maximum 3-4 évig tökéletes állapotban vannak. A veszteséget, amely főként a gyógyszergyárakat sújtja, elkerülni nem lehet.
Ráadásul az új adagok várhatóan csak ősszel érkeznek meg, tehát azok a polgárok, akik a nyáron olyan országba utaznak, ahol tombol az influenza, valószínűleg nem kaphatnak védőoltást. De ugyanígy azok a gyerekek sem kaphatják meg nyári oltásukat, akiknek az első alkalom lévén, kettőre van szükségük.
A június 30-i dátumot az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerhatóság (FDA) határozta meg, nem annyira az oltóanyag élettartama szerint, hanem azért, hogy a mindenkori újonnan gyártott feltétlenül magában foglalja az adott szezonban legaktívabban fertőző három törzset, s hogy nehogy véletlenül valakit a korábbi törzsekre kifejlesztett s ezért kevésbé hatékony vakcinával oltsanak be.