A mentális betegségekben szenvedő férfiak várható élettartama átlagosan 10 évvel, a nőké 7 évvel alacsonyabb a normál populációhoz képest.
The Lancet folyóiratban publikált vizsgálatban a kutatók 7,4 millió, 1993 és 2015 között Dániában élő ember anonimizált adatait elemezték. Az „elvesztett életéveket” vizsgálva a kutatók számításba vették a mentális betegségek jelentkezésének időpontját, és várható élettartamra vonatkozó becslésekkel szolgálhattak a mentális betegségek egyes csoportjaira is a depressziótól a szorongásos kórképeken át a szkizofréniáig, írja a Pharmaonline.
A normál populációban mértnél korábbi elhalálozás kockázata minden korcsoportban igen magas volt, és az öngyilkosság mellett magasabb volt a daganatos, a légzőszervi és cukorbetegséggel összefüggő korai halálozások aránya is. Az eredmények szerint a mentális betegséggel küzdő férfiak relatíve kevés életévet veszítenek a daganatos megbetegedésekkel kapcsolatos halálokok miatt az átlagpopulációhoz képest, viszont sokkal valószínűbb, hogy fiatalon szív-érrendszeri vagy tüdőbetegségben vesztik életüket.
Az adatok egyrészt rávilágítanak annak szükségességére, hogy a mentális betegségekben szenvedők körében sürgős szükség lenne az általános egészség javítását célzó intézkedésekre, másrészt különösen azért riasztóak, mivel élete során háromból egy ember tapasztal valamilyen mentális betegséget.