Országosan és Somogy megyében is egyre kevesebb fogorvos vállal OEP-finanszírozott körzetet.
– Van olyan hely a megyében, ahol 2004 óta nincs körzeti fogorvos – mondta el Herczeg Olga a Magyar Orvosi Kamara Fogorvosi Tagozatának alelnöke, kaposvári fogorvos a sonline.u-nak. – Helyettesítéssel vagy körzetösszevonással próbálják megoldani a hiányt, mely hosszú távon a betegellátás biztonságát veszélyezteti.
A betegek nem tudják vállalni a kezelésekre való utazást, így a magyar lakosság egyébként is igen rossz fogászati mutatói egyre csak romlanak. A statisztikák rámutatnak, a magyarok közel 50 százaléka csak akkor megy fogorvoshoz, ha már nagyon fáj a foga. Így a betegek és a fogorvos esélye is romlik, hogy időben észrevegyen egy megmenthető lyukas fogat, vagy felfedezzen egy még jól kezelhető szájüregi rákos daganatot. A szájüregi daganatos megbetegedések okozta halálesetek száma Európában Magyarországon a legmagasabb.
Herczeg Olga úgy fogalmazott, a fogorvosi alapellátás a rendszerváltás óta folyamatosan átalakuló egészségügyi ellátó rendszernek változatlanul a mostoha gyermeke. – Krónikusan alulfinanszírozott. Kimaradunk a praxisvásárlási támogatásból, letelepedési támogatásból, rezidens ösztöndíjból. Ezekre feltétlenül szükség volna. A praxisokat az utóbbi időben már nagyon nehéz eladni, nem vonzó a vétel a fiatalok szemében. Pedig annak idején az a tiszteletre méltó szándék vezette a jogalkotókat, hogy a nyugdíjba vonuló vagy elhunyt kollégák praxisának és egy élet munkájának legyen értéke – fűzte hozzá.