Bár csökkennek a diabétesz szövődményei, még most is minden kétszázadik cukorbeteg lábát le kell vágni.
A KSH adatai szerint tizenkét év alatt megduplázódott a cukorbetegek száma Magyarországon. A Magyar Diabétesz Társaság felmérése szerint még ennél is nagyobb a növekedés. Az okokról Kempler Pétert, a Semmelweis Egyetem Egyes Számú Belgyógyászati Klinikájának egyetemi tanára beszélt az InfoRádióban.
Kempler Péter elmondta, a Magyar Diabétesz Társaság vizsgálata az OEP adatbázisában szereplő, vércukorcsökkentő készítményt kiváltott cukorbetegek adatain alapult. Ez alapján 2001 és 2014 között a betegek száma 70 százalékkal, 772 ezerrel nőtt és köztük sok a gyerek is . „Ez tehát nem becsült adat, mint a KSH-é, hanem mért."– tette hozzá a az egyetemi tanár.
A Magyar Diabétesz Társaság elnöke elmondta azt is, a tényleges cukorbetegek száma ennél is magasabb; sokan nem kapnak gyógyszert, csak diétáznak. Előfordul az is, hogy bár a betegnek fölírnak gyógyszert, de nem váltja ki. Sok százezer olyan is van, akiről nem tudják, hogy cukorbeteg, ugyanis a 2-es típusú cukorbetegség – a betegek 94 százalékának ez a típusa van – sok esetben tünetmentes, és csak véletlenül derül ki.
A felmérés arra is utalt, hogy a cukorbetegség fontos szövődményeinek – infarktus, stroke - előfordulása csökkent – mondta Kempler Péter, aki ezt a cukorbetegség jobb kezelésével indokolta. „Így is évi harmincezer cukorbeteg hal meg, naponta tíz cukorbeteg lábát vágják le. 2014-ben 3658 volt az amputációk száma. Ez riasztó."
További részletek a weboldalon.