Rutinműtét, pár perc az egész! — legyintenek a garat- vagy orrmandulaoperáción átesett betegek.
„Rutinműtét, pár perc az egész!" — legyintenek a garat- vagy orrmandulaoperáción átesett betegek. S bár a beavatkozás mindössze negyedóra, erre a 15 percre több hónapot kell várni a szolnoki Hetényi Géza Kórház műtéti listáján.
- Gyermekeknél 14 éves kor alatt kizárólag altatásban történnek az ilyen sebészeti jellegű beavatkozások - tájékoztatott dr. Tölgyes Anna, a Hetényi Géza Kórház megbízott fejlesztési igazgatója. —-A műtét valóban csak 15-20 perc, de az altatás-ébresztés miatt ez egy órára tolódik ki. Mivel a mandulaműtéten kívül sok más egyéb operációt is végzünk, ezért hetente csak hétnyolc, évente 350-370 gyereknek és felnőttnek tudjuk eltávolítani a manduláját - tette hozzá.
Dr. Tölgyes Anna elismerte, az altatásos mandulaműtétekre a várakozási idő valóban 4-5 hónap, a bejelentkezés négyszeres. - Azért ilyen sok a betegünk, mert a kórházi ágyszámcsökkentés miatt évekkel ezelőtt bezárták a karcagi, a jászberényi és a szolnoki MÁV Kórház fül-orr-gégészeti osztályait így megyénkben egyedül a mi intézményünkben történik sebészeti jellegű fül-orr-gégészeti ellátás — mondta a szakember.
Egy neve elhallgatását kérő doktor szerint a legsúlyosabb ok az altatóorvosok hiánya, az utóbbi években sokan hagyták ott a kórházat és mentek el külföldre vagy más intézménybe vállalkozóként dolgozni. Műteni tehát tudnának, de nincs, aki elaltatná előtte a betegeket A szülőknek két választásuk van: vagy kivárják a majdnem fél évet vagy elviszik gyereküket más megye kórházába, legtöbbször Budapestre, Debrecenbe vagy Szegedre. A Hetényi Géza Kórház igazgatója hangsúlyozta, a helyi érzéstelenítéssel végzett mandulaműtéteknél (felnőttekesetében) gyakorlatilag nincsen várólista, akut esetekben az ellátás szintén azonnal történik. A felnőtt betegek tehát maradnak Szolnokon, a kisgyermekes szülők közül pedig egyre többen vállalják a sok kilométeres utazást és a többletköltséget is a gyorsabb beavatkozás reményében.