Csúcsot dönt idén
a bárányhimlős megbetegedések száma Magyarországon: április közepéig mintegy 17 ezer fertőzést regisztráltak. Ez az ötéves átlagértéket is meghaladja. Csongrád megyében a Szentesi járásban volt tapasztalható nagymértékű emelkedés az elmúlt négy hónapban: az előző év azonos időszakához képest ott háromszor annyi megbetegedést regisztráltak – írja a Délmagyarország Napilap cikke nyomán a
delmagyar.hu portálja.
A Szegedi és Hódmezővásárhelyi járásban ugyanakkor az előző évi megbetegedések felét regisztrálták. Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke szerint egyéves kor után, de mindenképpen közösségbe kerülés előtt ajánlott beoltatni a gyermekeket a betegség ellen.
A bárányhimlő azonban nem csupán a gyermekeket érinti, hanem azokat a felnőtteket is, akik nem estek át a betegségen – nekik is érdemes gondoskodniuk a védelemről. Már csak azért is, mert felnőttkorban a szövődmények kialakulásának kockázata magasabb.
Bár a bárányhimlő elleni védőoltás nem szerepel a kötelező vakcinák között, a megyei jogú városok közül elsőként tavaly októberben Hódmezővásárhely döntött egy átfogó védőoltási program elindításáról. Az önkormányzat ingyenessé tette a betegség elleni szérumot a településen élő 18 év alatti gyerekeknek és fiataloknak.
Idén először Egerben indul hasonló kezdeményezés: májusban kezdik beoltani a 2014. augusztus 1. után született gyermekeket.