Sok beteg későn, előzetes gondozás nélkül, rosszabb állapotban és rosszabb esélyekkel kerül dialízisre.
Aktuális becslések szerint világszerte a populáció 10 százaléka szenved idült vesebetegség valamely stádiumában. Tolna megye egyetlen nephrológiai szakrendelésén 2015 végén 1053 beteg gondozását látták el. Magas növekedési üteme – bár ez az utóbbi években több országban is megállt – és lakosságon belüli jelentős aránya miatt az idült vesebetegséget „csendes járványnak" is nevezik - tudta meg a teol.hu portálja dr. Amma Zoltántól, a szekszárdi dialízisközpont orvosigazgatójától.
Az alapbetegségek tekintetében dominálnak az úgynevezett civilizációs betegségek: a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri betegségek. Kisebb részt képviselnek az elsődleges kórképek, a veleszületett vesebetegség, gyulladásos, vagy egyvesés állapot.
Vesebeteg-gondozásra akkor van szükség, ha elsődleges vesebetegség áll fenn, vagy a bármely okból csökkent veseműködés esetén nagy a rosszabbodás esélye. Erről akkor beszélnek, ha a vizelet fehérjetartalma nagymértékben nő, illetve 30 százalék alá csökken a vesék kiválasztó képessége. Amennyiben megállapítják, hogy egy beteg esetében ez a helyzet, nephrológiai gondozásba veszik, rendszeresen ellenőrzik az állapotát. Megkapja azokat a kezeléseket, amelyek az állapotának romlását lassítják, illetve felkészítik a várható dialízisre.
Komoly problémát jelent, hogy sok beteg későn, előzetes gondozás nélkül, rosszabb állapotban és rosszabb esélyekkel kerül dialízisre – hangsúlyozta dr. Amma Zoltán.
Magyarországon a legaktuálisabb statisztikák szerint 2004 és 2013 között 8096-ról 12.011-re nőtt a dializált betegek száma, majd csökkenés kezdődött, 2014-ben már csak 11.815 beteg szorult vesepótló kezelésre.