Anno négy pszichiáter dolgozott Szentgotthárdon, most a beszélgetésben részt vevők tudomása szerint már csak egy van, ő is csak heti két órában.
A pszichiátriai betegségekkel küzdők egy része, jelenleg nyolc-kilencezer ember, bentlakásos intézményekben végzi Magyarországon. Bacsák Dániel idén megjelent könyve, A láthatatlanok az egyik legnagyobb ilyen intézményről, a szentgotthárdiról szól – ennek apropóján beszélgetett podcastjában a qubit.hu a szerzővel és Kapócs Gáborral, aki neurológus-pszichiáter orvosként 2011 és 2016 között vezette ezt az intézményt.
A podcast két részből áll, mert egy adásba nem fér bele az a sok kérdés, amit e téma mentén érdemes átbeszélni. Az első részből kiderül, hogy mióta 2013-ban az állam elvette a Fővárostól, egyre rosszabb állapotban van az intézmény, de ugyanez igaz a teljes magyar ellátórendszerre is.
A jelenlegi körülményekről sokat elmond, hogy Kapócs doktor idejében 374 dolgozói státusz volt, ma ezek közül 200 lehet betöltve. , a podcast felvételekor viszont a beszélgetésben részt vevők tudomása szerint már csak egy van, ő is csak heti két órában. Pedig Bacsák Dániel és Kapócs doktor szerint akár a kényszerítő eszközök nélküli, erőszakmentes pszichiátria is megvalósítható volna Szentgotthárdon, ha lenne megfelelő szakszemélyzet az intézményben.
Ez azonban nem csak Szentgotthárdon nincsen, de az országban máshol sem. A podcast itt meghallgatható